český automobilový holding eag vydá dluhopisy | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Český automobilový holding EAG vydá dluhopisy

Český automobilový holding EAG vydá dluhopisy

02.06.2020 | | Tiskové zprávy

Český automobilový holding EAG vidí akviziční příležitosti pro další růst na poli digitálních služeb v oblasti automotive v následujících pěti letech. Financování proto doplní o vlastní dluhopisy za 1,5 miliardy korun.
Český holding European Automotive Group (EAG) ze skupiny Portiva připravuje vydání dluhopisů za 1,5 miliardy korun. Prostřednictvím své dceřiné firmy Portiva Automotive Finance investorům nabídne bondy se splatností 3, 5 a 7 let, jejichž výnos se v závislosti na duraci bude pohybovat v rozmezí 5-7 % ročně.
 
Holding, zahrnující například on-line prodejce ojetých vozů Carvago či softwarové platformy pro autobazary a dealerství TEAS a Autosoft, plánuje získané prostředky využít především pro další růst prostřednictvím akvizic. V hledáčku už má konkrétní digitální a IT společnosti poskytující služby v oblasti automotive v Česku, Německu a Rakousku.
 
„Strategie EAG je růstová a na trhu je nyní řada vhodných příležitostí, jak si prostřednictvím akvizic další růst zajistit. Dluhopisy představují pro EAG formu takzvaného mezzaninového financování, které zařadí mezi bankovní úvěry a vlastní hotovost. Tu bude na další rozvoj EAG i nadále dodávat investiční skupina PORTIVA,” uvádí výkonný ředitel skupiny Portiva Pavel Svoreň.
 
Prospekt dluhopisů již schválila Česká národní banka. Harmonogram dlouhodobě plánované emise dluhopisů se EAG rozhodla zachovat v původní podobě i přes turbulentní vývoj na finančních trzích v posledních týdnech. Bondy by se měly objevit v nabídce finančně-poradenských sítí už během června.
 
O zájem investorů se vedení holdingu neobává. Dluhopisy budou kromě zajímavého úroku a zaměření emitenta na rostoucí segment digitálních služeb atraktivní také díky zázemí stabilní a silné české investiční skupiny Portiva. „Akcionáři European Automotive Group navíc emisi věří natolik, že se rozhodli poskytnout investorům nadstandardní zajištění v podobě podílu na zisku ze všech ostatních projektů skupiny,” popisuje generální ředitel a předseda představenstva EAG Jakub Šulta.
 
Emisi dluhopisů, navázanou na následné akvizice, Šulta vnímá jako další důležitý krok EAG na cestě stát se silným evropským hráčem na poli on-line prodeje automobilů a poskytování komplexních digitálních služeb v oblasti automobilového průmyslu.
 
Skupina je už nyní největším dodavatelem automotive softwaru v Česku a na Slovensku. Její produkty odebírá celkem 32 automobilek včetně značek jako jsou Mercedes-Benz, Audi, Hyundai, Volkswagen, Škoda nebo Jaguar. Rostoucí počet odběratelů a jejich pestrá skladba se příznivě odráží i na hospodaření EAG. Zisk EBITDA na stávajících projektech dle Šulty již v prvním letošním čtvrtletí překonal celoroční výsledky roku 2019 o více než 30 %.