chce vláda opravdu nabídnout ukrajincům místa? | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Chce vláda opravdu nabídnout Ukrajincům místa?

Chce vláda opravdu nabídnout Ukrajincům místa?

05.11.2015 | | Tiskové zprávy

Tisková zpráva Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia, týkající se zjednodušení vydávání pracovní víz Ukrajincům.
Podle posledních informací chce vláda usnadnit udělování pracovních karet pro vybrané odborníky z Ukrajiny. Chtělo by se říci: Dobrý nápad! Při bližším pohledu se však zdá, že ne zcela reflektuje současnou realitu. Podle ministra zahraničí Zaorálka se projekt bude primárně týkat osob s vysokoškolským či alespoň středoškolským vzděláním, mělo by se jednat například o pracovníky v IT, inženýry či technology. Proč právě a pouze tyto profese?

Naše hospodářství trpí zásadním nedostatkem pracovníků také v profesích s nižší kvalifikací. Konkrétně v dopravě chybí v současnosti nejméně 6 000 řidičů a situace se vzhledem k  věkovému profilu stávajících zaměstnanců bude stále zhoršovat. Čeští dopravci vidí v možnosti zaměstnat právě řidiče z Ukrajiny významnou šanci na alespoň částečné řešení tohoto problému. Generální tajemník Sdružení ČESMAD BOHEMIA Vojtěch Hromíř proto žádá vládu:

„Je nezbytné, aby vláda v co možná nejkratším termínu zjednodušila vydávání pracovních víz pro ukrajinské zájemce o všechny pracovní pozice, které se dlouhodobě v České republice nedaří zaplnit z vlastních zdrojů. Do této skupiny nepochybně patří řidiči kamionové i autobusové dopravy. Je zbytečné něco vyrábět, když to nebude mít kdo odvézt k zákazníkovi.“
 
Martin Felix
Public Relations
Transport magazín, šéfredaktor
Sdružení automobilových dopravců
ČESMAD Bohemia