detektivové allianz pojišťovny už odhalili podvody za 242 milionů kč | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Detektivové Allianz pojišťovny už odhalili podvody za 242 milionů Kč

Detektivové Allianz pojišťovny už odhalili podvody za 242 milionů Kč

12.10.2016 | Rybecký Vladimír | Tiskové zprávy

Od ledna do konce září prověřovali specialisté Allianz pojišťovny přes dva tisíce podezřelých případů a odhalili pojistné podvody za skoro 243 milionů korun. Vloni tato částka za stejné období dosáhla 207 milionů korun. Mezi jednotlivými kraji jsou ale velké rozdíly.

Detektivové Allianz proti loňskému roku zaznamenali v rámci odhalených podvodů nárůst o 36 milionů. Kromě kriminalistických metod jim při tom stále více pomáhá také moderní technika.

Velké rozdíly jsou mezi jednotlivými kraji. Nejvíce podvodů zaznamenala Praha (+26 milionů Kč). Další značné meziroční zvýšení eviduje Allianz v Jihočeském kraji (+14 milionů Kč) a na Vysočině (+12 milionů Kč). Pojistné podvody naopak klesly v Moravskoslezském kraji (-17 milionů Kč) a v Ústeckém kraji (-12 milionů Kč).
 
Nejčastěji lidé podvádí s motorovými vozidly, s odpovědnostním pojištěním a v poslední době se objevují také případy v oblasti životního pojištění, kdy klientům často asistují lékaři. S hlídáním nepravdivých údajů souvisí i to, že Allianz před několika dny představila nové povinné ručení, které jako první pojišťovna v České republice účtuje podle kilometrů a lidé, kteří ročně neujedou více než 10 000 km tak získají v kombinaci s pojištěním skel nejlevnější pojistku na trhu. Protože však do vozů nemontuje telematické jednotky a důkazem je fotografie tachometru nebo návštěva pobočky, její specialisté se netají s tím, že i tady mohou být někteří řidiči motivováni podvádět.
 
„Na pokusy o podvod jsme připraveni. Přetáčení tachometrů, úpravu fotek či nahlašování nepravdivých údajů jsme schopni odhalit a sankce pro podvodníky budou velké,“ tvrdí ředitel oddělení právního a vyšetřování Allianz pojišťovny Ludvík Bohman.
 
Allianz má například k dispozici údaje od firmy Cebia, která se zabývá prověřováním původu a historie vozidel a také velmi pokročilý software na analýzu fotografií. Do její databanky se sbíhají informace z dvou tisíc míst a údaj o stavu tachometru patří k těm základním. Pro Allianz však bude jediným, který ji bude zajímat.