dopad epidemie covid-19 na obchodní činnost | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Dopad epidemie Covid-19 na obchodní činnost

Dopad epidemie Covid-19 na obchodní činnost

24.06.2020 | Rybecká Ivana | Tiskové zprávy

Téměř třetina firem si myslí, že do čtvrt roku bude nabírat zaměstnance jako před epidemií, ale pětina, že se tak už nikdy nestane. Podle průzkumu bylo 57 % firem ovlivněno negativně a 3 % pozitivně.
Jak jsme již informovali, společnost ManpowerGroup Česká republika zveřejnila výsledky průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro třetí čtvrtletí roku 2020. Ten tentokrát obsahovat dvě doplňující otázky, zkoumající dopad epidemie Covid-19 na jejich obchodní činnost a náborové aktivity do budoucna.
 
Všem účastníkům reprezentativního vzorku 556 zaměstnavatelů v ČR byly položeny otázky: „Jak byla vaše běžná obchodní činnost ovlivněna epidemií Covid-19?“ a „Kdy očekáváte, že se vaše firma vrátí k původní úrovni náborových aktivit?“.
 
Epidemie Covid-19 negativně ovlivnila business 57 % českých firem, z toho 10 % muselo uzavřít svůj provoz úplně. Naopak 35 % společností v obchodní aktivitě nezaznamenalo změny a 3 % si dokonce polepšily.
 
V mezinárodním srovnání jsou dopady epidemie na provoz firem v ČR podobné, jako například v Německu nebo na Slovensku. Česká data se příliš neliší ani od globálního průměru, kde 63 % firem deklaruje negativní dopady epidemie na business.
 
V rámci ČR jsou nejvíce postižené malé podniky do 50 zaměstnanců a z hlediska regionů je nejvíce postižený region Praha. Zdaleka nejvíce postiženým sektorem je Ubytování a stravování, kde 53 % firem muselo zavřít úplně a 92 % do nějaké míry omezilo provoz. Nejdůležitější zaměstnavatelský sektor Zpracovatelský průmysl jen vzácně dospěl ke úplnému uzavření provozu. Vždy dále probíhala částečná činnost, vychystávání zakázek a údržba. I tak ale 30 % zaměstnavatelů v tomto sektoru omezilo provoz o více než 50 %.
 
„Pandemie zasáhla mnoho odvětví a oborů. Sebevíce konzervativní zaměstnavatelé museli své návyky přehodnotit. Kdo doposud odmítal nové technologie, status home-office, on-line fungování, virtuální setkávání nebo bezkontaktní transakce se musel rychle přeorientovat. Do on-line prostředí se přesunuly prodejny, provozovny, restaurace i administrativní služby. S koncem nouzového stavu a postupným rozvolněním se lidé pomalu navracejí ke svým starým dobrým zvyklostem, ale určitá část lidí si komfort vzdáleného přístupu z pohodlí domova bude chtít ponechat i do tzv. nového normálu,“ řekla generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika Jaroslava Rezlerová.
 
V návrat na původní úroveň náborové aktivity věří 56 % firem, 19 % firem se ale domnívá, že se na původní úroveň náborů nevrátí nikdy. Z hlediska návratu k náborové intenzitě před epidemií je ČR o něco optimističtější, než je globální průměr: 56 % firem si myslí, že se na původní úroveň náborů vrátí do 12 měsíců - 31 % do 3 měsíců, 18 % v době 4 - 9 měsíců a 7 % v době 10 – 12 měsíců.
 
„U dělnických nebo administrativních pozic si bude moci zaměstnavatel více vybírat, ale ani vysoká nezaměstnanost nevyřeší problém nedostatku řemeslníků, techniků, mechaniků, lékařů nebo programátorů. Epidemie zřejmě urychlí změny v ekonomice, které už tak byly revoluční v důsledku možností digitalizace a robotizace. Nutnost rychlého tréninku a rekvalifikace velkého množství lidí bude po epidemii ještě naléhavější,“ řekla Jaroslava Rezlerová.
 
„Můj osobní odhad je, že krize bude trvat asi tři roky. Firmy teprve nyní začínají vidět, co mohou dělat a jaké budou mít zakázky, ale až na podzim se ukáží další dopady. Velká část firem se bude snažit nahradit zahraniční pracovníky českými, ale mnoho z těch kvalitnějších už získalo práci jinde, než kde ji ztratilo. Pracovních příležitostí bude méně a budou především v profesích s nižší kvalifikací. Údaje o nezaměstnanosti zatím nejsou vypovídající. Na úřadech práce se stále ještě nehlásí lidé, kteří mohou být doma a firmy na ně dostávají peníze v rámci státních podpor. V roce 2009 dosáhla nezaměstnanost nejvyšší hodnotu 7 %, ale nyní jsme už na 8 %, a to je krize teprve na začátku,“ konstatovala Rezlerová.


  • Dopad epidemie Covid-19 na obchodní činnost
  • Dopad epidemie Covid-19 na obchodní činnost
  • Dopad epidemie Covid-19 na obchodní činnost
  • Dopad epidemie Covid-19 na obchodní činnost
  • Dopad epidemie Covid-19 na obchodní činnost