elektrotaxi pro brusel budou z číny! | Trendy | autoweek.cz

Elektrotaxi pro Brusel budou z Číny!

Elektrotaxi pro Brusel budou z Číny!

17.10.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nabídka čínské automobilky BYD byla vyhodnocena jako výhodnější, než nabídky značek Renault a Nissan. Představitelé EU tedy mohou při svých cestách po Bruselu používat taxi s elektrickým pohonem dodávaná z Číny!

Největší provozovatel taxislužby v centru Evropské unie, společnost Taxi Bleus, se při výběru ekologických vozidel s elektrickým pohonem rozhodl zakoupit elektromobily BYD e6. Představitelé EU tak budou při svých cestách v Bruselu jezdit elektromobily vyrobenými v Číně.

Nabídka automobilky ze Šen-čenu totiž ve výběrovém řízení porazila Renault i Nissan, protože vozidla BYD e6 jsou prostornější, pohodlnější a mají delší dojezd než v Evropě vyráběné Renault Zoe a Nissan Leaf. BYD e6 má dojezd 300 km, což je dvojnásobek proti Renaultu Zoe a podstatně víc než Nissan Leaf.

Taxi Bleus, provozující v Bruselu 320 taxíků, proto koupil 13 vozů BYD e6, 1 Renault Zoe a 3 Nissany Leaf. Nabídka vozidel Tesla Model S byla odmítnuta jako příliš drahá.  Celkem bude pro Brusel pořízeno 34 vozidel BYD e6 z plánovaného počtu 50 elektrotaxi.

Výsledek výběrového řízení je tvrdou ranou pro šéfa aliance Renault Nissan Carlose Ghosna, ale i pro celý evropský automobilový průmysl. Navíc to není první podobný úspěch Číňanů - BYD už uspěl ve výběrovém řízení na 20 taxi s elektrickým pohonem pro Londýn a také s menším počtem vozů pro Rotterdam.

BYD e6 používá železo-fosfátové akumulátory z produkce BYD. Tyto akumulátory mají mimořádně dlouhou životnost a nejvyšší míru bezpečnosti. Při dobíjení pomocí vlastní stejnosměrné dobíjecí stanice BYD dosáhnou plné kapacity za 2 hodiny.

BYD e6 je s cenou 48 000 eur mnohem dražší, než vozidla se spalovacími motory, ale podle kalkulace Taxi Bleus se vyšší pořizovací cena vrátí v nižších provozních nákladech během čtyř let.

Elektrotaxi BYD e6 jezdí v mnoha čínských městech, především samozřejmě v Šen-čenu (celkem 850 vozidel), nebo v Hongkongu (45 vozidel), ale také v kolumbijské Bogotě. Tato vozidla údajně už najezdila přes 200 milionů km bez jakýchkoliv technických problémů.

Spolumajitelem společnosti BYD je americká investiční společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta.