dvě miliardy na inovace v dopravě | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Dvě miliardy na inovace v dopravě

Dvě miliardy na inovace v dopravě

29.03.2019 | | Tiskové zprávy

Ministerstvo dopravy podpoří výzkum a inovace v dopravě dvěma miliardami, žádat o ně bude možné od června.
Chytrá dopravní infrastruktura, provoz autonomních vozidel i navigační a družicové systémy jsou některé z oblastí, které ministerstvo dopravy podpoří v příštích letech až dvěma miliardami korun díky novému programu Doprava 2020+. Materiál v pondělí schválila vláda a otevřela tím cestu pro všechny potenciální žadatele, kteří se zabývají výzkumnou činností v dopravě. Vláda schválila celkem tři nové programy, které nabídnou státní podporu výzkumných projektů ve výši 15 miliard Kč: Trend (MPO), Prostředí pro život (MŽP) a Doprava 2020+ (MD). Poskytovatelem a realizátorem všech tří bude Technologická agentura České republiky.
 
Pro žadatele jsou v programu Doprava 2020+ připraveny 2 miliardy korun, které budou poskytnuty v rámci čtyř samostatných výzev. První z nich bude vyhlášena již v červnu tohoto roku, přičemž podpora na jeden projekt dosáhne až 50 milionů korun.
 
Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti dopravy Doprava 2020+ bude administrován Technologickou agenturou České republiky. Jejím prostřednictvím hodlá ministerstvo podpořit výzkumné projekty, které se zaměří na témata udržitelné dopravy, bezpečné dopravy a dopravní infrastruktury, přístupné a interoperabilní dopravy a také na oblast automatizace, digitalizace a navigačních a družicových systémů. Celý program bude realizován po dobu 7 let mezi roky 2020 a 2026.