nový seat alhambra – dokonalý partner pro aktivní rodiny | Nové modely | autoweek.cz

Nový SEAT Alhambra – dokonalý partner pro aktivní rodiny

Nový SEAT Alhambra – dokonalý partner pro aktivní rodiny

21.04.2010 | Matějka Antonín | Nové modely

Nový SEAT Alhambra je dokonalým partnerem pro rodiny s aktivním a sportovním životním stylem. Kompletně nově vyvinuté MPV (Multi Purpose Vehicle) španělské značky nabízí obrovský vnitřní prostor pro rodinu, podnikání a koníčky.

Nová Alhambra se dokáže díky inovativní variabilitě perfektně přizpůsobovat rozmanitým potřebám rodiny a zároveň dostojí vysokým nárokům řidiče, který tráví hodně času na cestách při plnění svých pracovních úkolů. Jako u všech vozů značky SEAT se v této novince snoubí vysoká užitná hodnota se sportovním charakterem a nebývalým potěšením z jízdy. Překvapivá jízdní dynamika, výkonné motory (103 kW/140 k až 147 kW/200 k) a nejmodernější výbava s inovativními systémy ze světa high-tech promění každý kilometr jízdy v nezapomenutelný zážitek. A to vše s maximální hospodárností, kterou dokládá normovaná spotřeba EU pouhých 5,5 l/100 km, s níž Alhambra TDI stanovuje nová měřítka ve svém segmentu. „V našem novém modelu Alhambra je všechno založeno na inovativních a inteligentních přístupech. Nová Alhambra je obrovským krokem vpřed z hlediska užitné hodnoty, jízdní dynamiky a bezpečnosti,“ říká James Muir, prezident společnosti SEAT, S.A. „Přesvědčivá koncepce nového MPV kombinuje nejvyšší úroveň funkčnosti a nejmodernější techniku s vynikající kvalitou materiálů a dílenského zpracování. A jak je pro značku SEAT typické, patří k tomu ještě mimořádně výhodný poměr výkon/cena.“

 

Formát


Nový SEAT Alhambra má nyní dokonalé rozměry velkoprostorového vozu pro evropské podmínky a díky tomu nabízí velmi prostorný interiér. Přehlednost a snadná ovladatelnost jsou přitom zárukou bezproblémové jízdy i v městských ulicích. Vyjádřeno čísly vyrostla nová Alhambra v porovnání s předchůdcem o 22 centimetrů na celkovou délku 4,85 metru. Šířka je o 9 centimetrů větší. Dospělí nyní naleznou dostatek místa dokonce i ve třetí řadě. Široké a na přání elektricky ovládané boční posuvné dveře umožňují přitom pohodlné nastupování i dozadu. Velkorysý je rovněž zavazadlový prostor. V pětimístné konfiguraci interiéru se může pochlubit úctyhodným základním objemem 885 litrů, při využití pouze dvou sedadel vzroste přepravní kapacita na maximální hodnotu 2297 litrů.

 

Koncepce sedadel


Jedním z centrálních bodů vývoje španělského MPV byla inteligentní a maximálně variabilní koncepce sedadel. Nová Alhambra bude k dispozici s pěti, šesti nebo sedmi sedadly. Při zvýšené potřebě místa pro zavazadla není již nutné sedadla druhé a třetí řady vyndávat z vozu, protože je lze jednoduchými úkony složit do podlahy prostřednictvím systému „Easy Fold“. Sedadla v prostřední řadě mohou navíc měnit polohu v podélném směru a na přání budou dodávána sedadla s integrovanými dětskými sedačkami. Cestující na předních sedadlech mají vynikající přehled a zároveň si užívají sportovní atmosféry a dokonalé ergonomie.

 

Design


Vysoká úroveň jízdní dynamiky nové Alhambry vyzařuje již ze samotného designu karoserie. Široké a protažené proporce, jasně definované linie a zvýrazněné podběhy kol přispívají ke sportovnímu vzhledu, který je v kategorii MPV neobvyklý. Šípovitou přední kapotou, typickou maskou chladiče a velmi výrazným předním nárazníkem ve stylu „šípového designu“ (Arrow Design) dává nová Alhambra zřetelně najevo svou příslušnost ke značce SEAT. Z profilu ukazuje Alhambra hladké plochy vymezené s technickou precizností, do nichž jsou perfektně integrovány boční posuvné dveře. Zadní partii vozu dominují velkoplošné zadní světlomety, velký střešní spoiler a zadní výklopné víko protažené hluboko do nárazníku.

 

Motory


Ani pod atraktivním zevnějškem nové Alhambry vybavené nejmodernější technikou nezůstal kámen na kameni. Platí to i pro paletu nabízených motorů, která zahrnuje výhradně motory TSI a TDI s přímým vstřikováním paliva a přeplňováním výfukovým turbodmychadlem. Motory TSI dosahují nejvyššího výkonu 110 kW/150 k nebo
147 kW/200 k, zatímco dvojice motorů TDI s přímým vstřikováním common rail nabízí 103 kW/140 k nebo 125 kW/170 k. Mezi další sériově dodávaná technická řešení pro snižování spotřeby paliva a emisí patří systém Start-Stop a rekuperace kinetické energie během zpomalování. Výsledkem je suverénní akcelerace provázená mimořádně nízkou spotřebou paliva. SEAT Alhambra
2.0 TDI o výkonu 103 kW/140 k se může pochlubit s odstupem nejnižší spotřebou paliva ve svém segmentu. Pouhých 5,5 l/100 km odpovídá hodnotě emisí CO2 jen 143 g/km. Alhambra TDI je navíc vybavena katalyzátorem SCR (Selective Catalytic Reduction), čímž se řadí i ve vznětovém provedení mezi nejčistší MPV na světě.

 

Technika


Podobně jako motory TSI a TDI představuje i na přání dodávaná dvouspojková převodovka DSG dokonalou kombinaci sportovních vlastností, komfortu a vysoké účinnosti. Škála nejmodernější a inovativní techniky, nabízené na přání pro modely Alhambra, je ovšem podstatně širší. Patří k ní například natáčecí bi-xenonové světlomety s asistentem dálkových světel, jehož kamera rozpoznává protijedoucí vozidla a řídicí jednotka následně dálková světla ztlumí, aby nedocházelo k oslňování. Další novinkou je parkovací asistent s automatickým řízením, který dokáže ve vlastní režii zaparkovat Alhambru dokonce i do těsné mezery, a to i napříč ke směru jízdy. Sledovat dění bezprostředně za vozidlem umožňuje zadní kamera. Panoramatické elektricky ovládané  střešní okno má o 300 % větší otvor než konvenční posuvné střešní okno. Třízónová klimatizace Climatronic zajišťuje optimální tepelný komfort na všech sedadlech. Otvírání a zavírání bočních posuvných dveří a zadního výklopného víka usnadňují elektromotory. Již sériové provedení Alhambry dostalo do vínku nadprůměrně bohatou bezpečnostní výbavu, která zahrnuje například sedm airbagů (včetně kolenního pro řidiče) nebo elektrickou dětskou pojistku pro zadní posuvné dveře. Sériově se dodává také ABS a ESP s elektronickým brzdovým asistentem, funkce pro stabilizaci přívěsu a ukazatel tlaku vzduchu v pneumatikách. Velkoryse vybavená Alhambra se bude prodávat v provedeních Reference a Style. Výrobu vozů SEAT Alhambra zajišťuje portugalský závod Palmela, na českém trhu se objeví na podzim letošního roku.

 

 

 

  • Nový SEAT Alhambra – dokonalý partner pro aktivní rodiny
  • Nový SEAT Alhambra – dokonalý partner pro aktivní rodiny
  • Nový SEAT Alhambra – dokonalý partner pro aktivní rodiny
  • Nový SEAT Alhambra – dokonalý partner pro aktivní rodiny
  • Nový SEAT Alhambra – dokonalý partner pro aktivní rodiny