tpcart aneb kolín galerií | Aktuality | autoweek.cz

TPCArt aneb Kolín galerií

TPCArt aneb Kolín galerií

27.08.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V sobotu 31. srpna v Kolíně startuje festival moderního umění TPCArt aneb Kolín galerií. Jak už název napovídá, cílem čtrnáctidenní akce je udělat z města galerii pod širým nebem. 

Festival začne poslední prázdninovou sobotu malbou tzv. murálu – velkoformátové malby. TPCArt vyvrcholí v parku nad Ztracenou uličkou odhalením soch vytvořených z výrobních materiálů používaných v továrně. Do zkrášlování Kolína se může zapojit kdokoliv! Více se dozvíte na webu akce.

TPCArt aneb Kolín galerií je mezinárodní festival moderního umění, který se uskuteční prvních čtrnáct dní v září v Kolíně a na dalších místech. Své umění na festivalu předvedou známí i začínající výtvarníci. Projekt je unikátní tím, že se do zkrášlování svého města mohou zapojit i sami občané.

Vyvrcholením festivalu bude otevření Galerie pod širým nebem v parku nad Ztracenou uličkou. Čtyři sochaři zde z materiálu, který se běžně používá na výrobu automobilů, vytvoří čtyři sochy symbolizující hodnoty, které v TPCA ctíme. Sochy zůstanou v parku umístěny i po skončení festivalu a natrvalo tak zvelebí veřejný prostor.

Kenta Koide, prezident TPCA: "Myšlenka uspořádat v Kolíně mezinárodní festival moderního umění vznikla s cílem podporovat talenty a vést mladé lidi k tomu, aby svůj volný čas naplnili aktivitami, které rozvíjejí jejich schopnosti. Letos kromě podpory začínajících hudebníků padla volba i na výtvarníky tvořící moderní umění. Víme, že pro ty, kteří jsou na začátku své kariéry, je situace těžká a možnosti předvést svou tvorbu často omezené. Proto jsme těmto lidem chtěli dát příležitost prezentovat jejich práci a zároveň se potkat i s těmi zkušenějšími.  Další význam vidím v tom, že se do výtvarných aktivit mohou zapojit i ti, kteří nikdy nic podobného nezkusili, a zkulturnit tak místo, ve kterém žijí. Přeji všem, aby se festival vydařil. Jak vám zkušenějším, kteří si možná odnesete spoustu nové inspirace, tak nováčkům, kteří přijdou objevit svůj tvůrčí talent.

Patrice Le Guyader, výkonný viceprezident TPCA: "Příští rok oslavíme stý milion korun darovaný do regionu a deset let našeho grantového programu TPCA Partnerství pro Kolínsko. Už od našeho příchodu do regionu se snažíme ukázat, že chceme být dobrým sousedem a za tu dobu jsme podpořili projekty, jež vedly k celkovému zlepšení života místních lidí. Chceme jít s dobou, fandíme mládí a mladému umění. Proto letos přicházíme s něčím inovativním, pro někoho možná i trochu provokativním. Je tu festival moderního umění. Během čtrnácti dnů vzniknou díla, která nám v ulicích Kolína zprostředkují nové vizuální zážitky. A nepůjde jen o malby, ale -  jak jinak ve městě proslaveném průmyslovou výrobou -  i o trochu toho industriálního umění. Přijďte se do parku nad Ztracenou uličkou podívat na sochy, které ukážou nejen kreativní recyklaci našich vozů, ale stanou se také symbolem toho, že jsme na Kolínsku zapustili své kořeny."