hyundai v nošovicích vyrobil už dva miliony aut | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Hyundai v Nošovicích vyrobil už dva miliony aut

Hyundai v Nošovicích vyrobil už dva miliony aut

14.06.2016 | Rybecký Vladimír | Tiskové zprávy

V nošovickém závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) byl vyroben Hyundai Tucson s pořadovým číslem 2 000 000. V rámci oslav významného milníku automobilky jej převzal genmjr. Drahoslav Ryba, generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky.
Dvoumilionté auto vyrobené v Nošovicích je určeno pro výkon služby u hasičů, kteří jej využijí k zabezpečení dopravy příslušníků při horších terénních podmínkách v krizových situacích.
 
Sériová výroba byla v závodě HMMC zahájena 3. listopadu 2008 jednosměnným provozem. Druhá směna byla spuštěna v září 2009 a třetí v září 2011, kdy bylo dosaženo plné tehdy plánované kapacity 300 000 aut ročně.
 
Ani tady se ale Hyundai nezastavil a plán pro letošní rok tak předpokládá výrobu 350 000 aut, která se rozjedou do 66 zemí světa - především do Evropy, ale také do Mexika, Austrálie, Egypta nebo zemí Blízkého Východu.
 
V přehledu právě vyrobených dvou milionů aut byli největšími odběrateli Německo, Velká Británie, Rusko, Španělsko, Itálie, Francie a Česká republika. Na domácí trh bylo dodáno 77 600 aut z nošovické produkce, tedy necelá 4 % celkové výroby.
 
Pozoruhodné je i tempo, jakým výroba rostla. Zatímco k dosažení mety prvního milionu bylo zapotřebí 54 měsíců, druhý milion následuje po 37 měsících a další přijde za ještě kratší dobu.
 
Nejvyráběnějším modelem byl v Nošovicích Hyundai ix35, kterého v období od července 2011 do června 2015 sjelo z linky celkem 603 000 kusů. Nejméně bylo vozů Kia Venga - v období od listopadu 2009 do června 2011 bylo vyrobeno celkem 82 700 kusů.
 
V současnosti je nejvyráběnějším modelem Hyundai Tucson, jehož produkce začala loni v červnu, a který již za necelý rok dosáhl úctyhodného počtu 223 000 vyrobených vozů.
 
„Je to sedm let, sedm měsíců a sedm dní od okamžiku, kdy 3. listopadu 2008 sjelo z této výrobní linky první auto. Nechť je tedy tento trojitý symbol štěstí známkou našich budoucích úspěchů a rozvoje. Náš úspěch by nebyl možný bez toho nejcennějšího, co naše společnost má – tisíců dovedných a kvalifikovaných mužů a žen, pracujících na linkách ve výrobě, zajišťujících údržbu, střežících kvalitu, plánujících a kontrolujících výrobu, řídících finance a veškerou informační a administrativní podporu. Toto je náš tým Hyundai, kterému vděčíme za veškeré naše výsledky,“ připomněl ve svém projevu v rámci oslav prezident HMMC Dongwoo Choi.
 
Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje, ve svém projevu řekl: „Těší mě, že se před několika lety společnost Hyundai rozhodla investovat do výstavby svého jediného evropského závodu právě u nás 1,2 miliardy eur, což představuje největší zahraniční investici v České republice. A nešlo jenom o peníze, moře času a úsilí vloženého do zahájení a rozšíření výroby, ale zejména o investice do lidí - skoro 3500 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců, kterým dala práci. Automobilka si svou firemní filozofií získala sympatie občanů našeho kraje. Zapadla do moravskoslezské rodiny a je jejím váženým členem a také dobrým sousedem. Blahopřeji k dnešnímu dvoumiliontému vozu a těším se na brzkou oslavu produkce vozu s pořadovým číslem 3 miliony.“