jak se letos vyvíjí trh s ojetinami? | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Jak se letos vyvíjí trh s ojetinami?

Jak se letos vyvíjí trh s ojetinami?

23.05.2016 | | Tiskové zprávy

Společnost Cebia provedla analýzu trhu s ojetými vozy za 1. čtvrtletí a zjistila, k jakým změnám došlo oproti loňsku.
Hlavním trendem sledovaného období, který ovlivnil řadu dalších ukazatelů, byl pokračující růst počtu dovážených ojetých vozidel, a to o 8 %. Polovina těchto vozidel je starší 10 let. Tento trend má vliv na pokračující stárnutí českého vozového parku a tím i na ekologii a bezpečnost silničního provozu.

„Podle všech našich analýz jsou dovážené ojetiny v mnoha ohledech rizikovější než vozy českého původu. Rostoucí zájem českých zákazníků o tyto vozy určitě není příslibem zlepšení kvality českého vozového parku. Řada zákazníků se domnívá, že nabídka ojetých vozů v zahraničí je lepší, resp. že vozy jsou v lepším stavu, lépe udržované a lépe vybavené. To může být mnohdy pravda, ale faktem je, že do ČR se hromadně dovážejí vozy, které v západní Evropě sloužily ve firemních flotilách, a jejich skutečný stav tachometru bývá velmi vysoký a tomu odpovídá i jejich opotřebení,“ řekl Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Dobrou zprávou je, že nedochází ke zvyšování celkové míry stáčení ojetin, která se již několik let drží na hranici 40 %. Roste počet vozidel s udávaným vyšším stavem najetých kilometrů a průměrně udávaný stav vzrostl na 152 000 km. Čeští zákazníci mají největší zájem o ojeté vozy s cenou do 200 000 korun. Podíl těchto vozidel na prodejích v prvním čtvrtletí 2016 činil 69 %. Průměrná cena letos prodaných ojetin je 203 800 korun.