kapsch připravuje další útok na naše peníze | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Kapsch připravuje další útok na naše peníze

Kapsch připravuje další útok na naše peníze

27.10.2011 | | Tiskové zprávy

Tisková zpráva společnosti ČESMAD Bohemia, reagující na vyjádření Kapsche k zavádění vysokorychlostního vážení.

Ponechme nyní stranou kauzu českého mýta, které je zlatým teletem pro firmu Kapsch, neboť z jednání všech ministrů dopravy je zřejmé, že smlouva o jeho výběru je nevypověditelná. Ze včerejšího rozhovoru ředitele Kapsche pana Feixe pro rádio Impuls totiž vyplývá, že po úspěšné instalaci dálničních tabulí za miliardy, které oznamují, jak si naladit dopravní zpravodajství a že zrovna prší, Kapsch chystá s Českou republikou další výhodný obchod.

Své mýtné brány hodlá rakouská firma spojit se systémem dynamického vážení a v rámci dělostřelecké přípravy pro další lukrativní byznys používá argumenty, o kterých sama ví, že jsou lživé. Nejenže tvrdí, že jsme jednou ze zemí s nejnižšími mýtnými tarify, což po zvýšení cen již dávno není pravda a zrovna Kapsch by o tom měl něco vědět. Z pana Feixe se stal mávnutím kouzelného proutku i odborník na přetěžování kamionů. Své záměry podpírá argumentem o třetině přetížených nákladních vozidel, byť všechny testy na D1 a D5 ukázaly, že se jedná maximálně o 4 %. Tým Kamion působící na Vysočině zkontroloval celkem 6 424 vozidel a zjistil u 25 vozidel překročení maximální povolené hmotnosti nákladu. To je hodně malá třetina.

Český mediální prostor opanovalo číslo uvádějící, že jeden přetížený kamion ničí silnice jako X tisíc osobních automobilů. Patrně nikdo z těch, kteří toto číslo používají, netuší, že údaj je z desítky let staré americké studie a zcela nepřenositelný do našich podmínek, dokonce ani zjevně neví, kolik vlastně to X je. Přesto je zřejmě natolik sexy, že s ním operuje kde kdo. Před lety Centrum dopravního výzkumu prezentovalo, že přetížený kamion poničí silnice jako 20 tisíc osobních vozů, minulý týden pan náměstek hejtmana z Vysočiny to spočítal na 35 tisíc, televize Nova tvrdila v neděli 40 tisíc a pan Feix nyní trumfuje 45 tisíci.

Z výše uvedeného je zcela zřejmé, že lze v brzké době očekávat další miliardovou zakázku pro Kapsch na vysokorychlostní vážení vozidel využívající jejich již vybudovaný systém, pročež by si daňový poplatník měl držet svou peněženku ještě pevněji než kdy dříve.

Martin Felix

Sdružení automobilových dopravců

ČESMAD BOHEMIA