legendární seat ibiza | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Legendární Seat Ibiza

Legendární Seat Ibiza

31.01.2017 | Rybecký Vladimír | Tiskové zprávy

Ibiza se prodává již 33 let a je vozem, který internacionalizoval značku Seat. Těsně před příchodem páté generace má Seat Ibiza na svém kontě více než 5,4 milionu prodaných vozů.
V roce 1984 vzal hudební svět útokem Michael Jackson svým albem Thriller. Na stříbrném plátně překonávaly rekordy v tržbách kin filmy Krotitelé duchů a Indiana Jones a chrám zkázy. V tomto roce se také narodil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg …a na trh byl uveden první Seat Ibiza.
 
Od té doby jezdí tento model po ulicích a silnicích celého světa nepřetržitě již 33 let. Zajímavá fakta a údaje o tomto legendárním modelu přibližují následující řádky:
 
- Čtyři generace a více než 5,4 milionu prodaných vozů
Během tří desetiletí byly představeny čtyři generace modelu Seat Ibiza. Je to nejprodávanější španělský osobní vůz – dosud bylo prodáno více než 5,4 milionu vozidel Ibiza.
 
- Stvořena v Barceloně
Všechny generace modelu Ibiza byly navrženy, vyvinuty a vyráběny v Barceloně. Za design první generace byl odpovědný proslulý italský designér Giorgetto Giugiaro. Vývoj motoru probíhal ve spolupráci s Porsche, čímž si vysloužil označení System Porsche, a karosárna Karmann pomohla s výrobou karoserie.
 
- Spotřeba paliva klesla na necelou polovinu
Seat Ibiza po 33 letech spotřebuje vývoje necelou polovinu paliva v porovnání s první generací – spotřeba paliva klesla ze 7,8 l/100 km v roce 1984 na 3,6 l/100 km u současného modelu Ibiza 1.4 TDI.
 
- 8 z 10 vozů míří na exportní trhy
Z bran výrobního závodu Martorell vyjede každý den 700 nových vozů Seat Ibiza. Z nich je 80 % vyvezeno do více než 75 zemí. Ibiza byla motorem internacionalizace španělské značky, protože se stala prvním modelem, který byl z Martorellu pravidelně exportován.
 
- Zajímavá čísla o modelu Ibiza
Do výroby modelu Ibiza je zapojeno více než 700 robotů. Každé vozidlo je složeno z 3000 dílů a v rámci celého výrobního procesu překoná téměř 12 kilometrů. Od roku 1984 bylo použito více než 70 milionů kilogramů laku.
 
- Role žen
Ibiza byla prvním vozem Seat, na jehož výrobě se podílely ženy pracující na montážní lince. V současnosti je každým pátým pracovníkem na montážní lince žena (21 %), což je nejvyšší podíl ve španělském průmyslu. V uplynulých deseti letech jsou zákazníky na globálním trhu stále častěji ženy. Jejich podíl vzrostl již na 51 % v porovnání s 42 % v roce 2004.
 
- Vášeň pro sport
Ibiza byla oficiálním vozem Letních olympijských her 1992 v Barceloně. Dosáhla také úspěchy v automobilových soutěžích včetně tří titulů mistra světa v rallye ve dvoulitrové kategorii v letech 1996, 1997 a 1998.
 
  • Legendární Seat Ibiza
  • Legendární Seat Ibiza
  • Legendární Seat Ibiza
  • Legendární Seat Ibiza