lež má krátké nohy | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Lež má krátké nohy

Lež má krátké nohy

28.07.2016 | | Tiskové zprávy

Detektivové z Allianz letos překazili podvody za 158 milionů korun. Že má lež krátké nohy, se ukázalo ve 1432 případech.
Za první pololetí letošního roku odhalili vyšetřovatelé Allianz pojišťovny podvody za 158 milionů korun. Finanční objem prozrazených pokusů o podvod řadu let setrvale stoupá, v meziročním srovnání letos číslo narostlo o 29 milionů. Počet prošetřovaných podezřelých případů byl nejvyšší v hlavním městě, Středočeském a Moravskoslezském kraji.
 
Z aktuálních čísel se zdá, že opravdovou líhní podvodníků je region středních Čech včetně Prahy. Za první polovinu roku zde detektivové Allianz pojišťovny předešli více než 460 podvodům za 90 milionů korun. Na tyto dva kraje tedy připadlo téměř 60 % celkové uchráněné finanční hodnoty z celé země. Třetí nejvyšší číslo vykázala Vysočina. Naopak v Pardubickém kraji nedosáhla hodnota odhalených podvodů ani jednoho milionu korun.
 
Že to podvodníci nemají lehké, dobře ilustrují následující dva případy, které se odehrály od začátku roku. Oba se týkají majetkové kriminality, ačkoli ani příběhy, kdy si lidé neváhají s vidinou tučného zisku ublížit, bohužel nejsou výjimkou.
 
Nehoda není náhoda
Po dopravní nehodě jednomu z řidičů došlo, že mu před měsícem skončil leasing a tím pádem i autopojištění. Okamžitě po nehodě proto využil možnosti sjednat si online pojištění u Allianz a následně se snažil získat pojistné plnění. Aby vše odpovídalo, pokusil se pozměnit čas vzniku škodní události na záznamu o nehodě a také na záznamu policie tak, aby vytvořil dojem, že v době havárie bylo jeho vozidlo pojištěno. Špatně čitelné údaje na záznamech však zaujaly vyšetřovatele, kterým policie potvrdila, že čas vzniku nehody neodpovídá.
 
Zajímavostí je to, že klient – zřejmě ve stresu – pozměnil termín vzniku nehody jinak, než by potřeboval. Ani za předpokladu, že by pokus o podvod nebyl odhalen, by tedy nárok na pojistné plnění nevznikl. I tehdy by musel veškeré škody jak na svém, tak na ostatních poškozených vozidlech uhradit ze svého.
 
Loupež bez krádeže
Dalším příkladem toho, že podvodníci na sebe leckdy ukážou sami, byl případ údajného vloupání. Majitelce nemovitosti měli zloději odcizit šperky, starožitnosti a obrazy v hodnotě přes půl milionu korun.
Vyšetřovatele Allianz zarazila evidentní nervozita klientky při hlášení této pojistné události i její intenzivní tlak na rychlou výplatu pojistného plnění. Rozhodli se proto ženu navštívit, aby se zeptali na detaily vloupání, a domluvili si s ní schůzku. Že něco nehraje, bylo jisté už u vchodových dveří, kde si detektivové všimli obrazu, který žena nahlásila jako odcizený… Při snaze vysvětlit jim, jak je to možné, se klientka do svých tvrzení tak zamotala, že se nakonec k pokusu o podvod sama přiznala. Vedly ji k němu značné finanční problémy.