nejlepší exportéři převzali ocenění z rukou prezidenta | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Nejlepší exportéři převzali ocenění z rukou prezidenta

Nejlepší exportéři převzali ocenění z rukou prezidenta

21.12.2013 | Rybecký Vladimír | Tiskové zprávy

Prezident republiky Miloš Zeman se letos postaral o jednu premiéru soutěže Exportér roku, která jen opětovně potvrdila její obrovskou prestiž: poprvé v devatenáctileté historii soutěže předávala poháry vítězům hlava státu. 

Společně s prezidentem Zemanem se slavnostního vyhlášení výsledků a předávání ocenění vítězům zúčastnili předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka, předseda vlády Jiří Rusnok, ministr vnitra Martin Pecina a další zástupci Vlády ČR. Pro Miloše Zemana nebyla nynější role cizí – ocenění a podporu českým exportérům vyjádřil při předávání ocenění v době, kdy byl předsedou vlády.

Soutěž Exportér roku pořádají sdružení Střední podnikatelský stav a Asociace na podporu podnikání ČR, záštitu nad soutěží měla Hospodářská komora ČR. Hlavním partnerem soutěže byl Rozhodčí soud při HK ČR a AK ČR, partnery poradenská společnost Bisnode, ČSOB, Česká exportní banka a EGAP.
Uznání patří nejen těm, kteří přebrali poháry pro nejlepší, ale všem, kteří se soutěže zúčastnili a jejichž exportní výsledky výraznou měrou přispívají k tvorbě českého HDP.

Jejich význam pro českou ekonomiku jsme si plně uvědomovali v posledních letech, kdy se česká ekonomika ocitla v recesi a pouze díky exportu nebyl propad HDP příliš hluboký. Připomeňme jen, že export vytváří zhruba tři čtvrtiny českého HDP a exportéři jsou významným zaměstnavatelem. To také bylo při předávání pohárů pro vítěze oceněno jak zástupci podnikatelské reprezentace, tak představiteli vlády a státu.

Český automobilový průmysl v této soutěži prokázal svou silnou pozici ve většině vyhlášených kategorií. V kategoriích velkých exportérů (nad 500 mil. Kč exportu) byly na stupních vítězů následující firmy:

Kategorie objem exportu 1993–2012

Podle očekávání zvítězila společnost Škoda Auto a.s. Z celkem 40 firem uvedených ve výsledkové listině bylo celkem 15 firem právě z oboru „automotive“.

Škoda Auto

FOXCONN CZ

Panasonic AVC Network Czech

Kategorie objem exportu 2012

Zde opět 1. místo obsadila firma Škoda Auto a.s. a dalších 13 firem z oboru automobilového průmyslu figuruje mezi 40 firmami uvedenými v oficiálních výsledcích soutěže.

Zde nutno dodat, že do této kategorie nebyla přihlášena celá řada významných exportních firem z oboru „automotive“. Dle údajů AutoSAP by celá řada dalších firem patřila do první desítky až patnáctky exportérů – možno uvést HMMC Nošovice, Continental Automotive CR, TPCA Czech či Continental Barum.

Škoda Auto

FOXCONN CZ

Panasonic AVC Network Czech

Kategorie nárůst exportu 1993–2012

Kategorie, v níž mohou figurovat pouze firmy, které byly exportéry již v roce 1993. Ze 17 firem bylo 5 firem z automobilového průmyslu. Na čelních pozicích se umístily společnosti Iveco Czech Republic, a.s. (dříve Karosa Vysoké Mýto – 3. místo) a Škoda Auto a.s. (4. místo).

Mitas

Siemens Group Česká republika

Iveco Czech Republic, a.s.

Kategorie nárůst exportu 2011–2012

Kategorie je vzhledem k vysoké výchozí základně pro většinu firem automobilového průmyslu nejtěžší soutěžní disciplinou. Přesto mezi 40 firmami uvedených ve výsledcích figuruje 8 firem autoprůmyslu.

OSTROJ a.s.

Schäfer - Menk s.r.o.

EST Stage Technology, a.s.

Kategorie Střední exportér roku (100-500 mil. Kč exportu) – nárůst exportu 2011–2012

J 4 s.r.o.

HOSHI a.s.

Hutní Projekt Frýdek-Místek a.s.

Cenu Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR pro exportéra, který vyvezl v roce 2012 výrobky a služby do největšího počtu zemí, získala společnost

CommScope Czech Republic s.r.o.

2N Telekomunikace a.s.

Mitas, a.s.

Titul Exportér roku kraje získaly

Automobilový průmysl má silnou pozici i v jednotlivých krajích ČR. Ze 14 Exportérů roku kraje (podle objemu vývozu za rok 2012) byly firmy automobilového průmyslu vyhodnoceny jako nejlepší v 6 krajích: v Jihočeském Robert Bosch, ve Středočeském Škoda Auto, v Karlovarském Witte Nejdek, v Libereckém TRW Automotive, v Olomouckém Hella Autotechnik Nova a v kraji Vysočina firma Bosch Diesel.   

Robert Bosch (Jihočeský kraj)

FEI Czech Republic s.r.o. (Jihomoravský)

WITTE Nejdek, spol. s r.o. (Karlovarský)

VEBA, textilní závody a.s. (Královéhradecký)

TRW Automotive Czech (Liberecký)

Moravia Steel (Moravskoslezský)

Hella Autotechnik Nova (Olomoucký)

FOXCONN CZ (Pardubický)

Panasonic AVC Networks Czech (Plzeňský)

Siemens Group Česká republika (Praha)

Škoda Auto (Středočeský)

Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost (Ústecký)

Bosch Diesel (Vysočina)

DEZA, a.s. (Zlínský)

Od loňského ročníku má soutěž Exportér roku další samostatnou kategorii, a to Nejlepší exportéři dle hodnocení Bisnode, v níž hodnotila české firmy s největším meziročním nárůstem exportu  v roce 2012 nad 500 milionů Kč podle vlastní, mezinárodně uznávané metodiky Top Rating poradenská společnost Bisnode. Z oboru „automotive“ se na 2. místě umístila společnost Hella Autotechnik Nova, s.r.o. a 3. místo získala firma KES – kabelové a elektrické systémy, spol. s r.o. Nejúspěšnějšími českými exportéry za rok 2012 jsou podle hodnocení Top Rating od Bisnode společnosti: 

Ostroj

Hella Autotechnik Nova

KES – kabelové a elektrické systémy

V soutěži byla rovněž předána cena ČEB a EGAP – kategorie Nejlepší exportní transakce podpořená státem. Ocenění za nejlepší státem podpořenou exportní transakci získaly:

Ferrit s.r.o

Pegas Nonwovens International s.r.o.

Škoda JS, a.s.