toyota kritizuje elektrické automobily jako příliš drahé | Aktuality | autoweek.cz

Toyota kritizuje elektrické automobily jako příliš drahé

Toyota kritizuje elektrické automobily jako příliš drahé

27.09.2009 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Třebaže se na frankfurtském autosalonu představilo mnoho elektrických automobilů, představitelé Toyoty se nadále k elektrickým vozům staví kriticky, neboť je považují za příliš nákladné pro průměrného zákazníka.

Toyota je již dlouho spojována s ekologickým hnutím v oblasti výroby automobilů díky výrobě řady plnohodnotných a mezi kupujícími oblíbených hybridů. Na rozdíl od ostatních automobilek je však méně aktivní v oblasti elektrických automobilů. Tyto váhavost vychází z testů, které společnost uskutečnila předtím, než učinila rozhodnutí, že tato technologie je příliš drahá na to, aby nahradila jejich hybridní značky.
"Současné elektrické automobily jsou levnější než v 90. letech, ale ve srovnání s jinými typy vozidel jsou stále příliš drahé," sdělil publiku výkonný viceprezident Toyoty Takeshi Uchiyamada. "Dokud nedojde k zásadnímu průlomu v cenách akumulátorů, elektrická vozidla nezískají větší podíl na trhu."
Je otázkou, zda zde promlouvá zkušenost, nebo Toyota jen chrání svou technickou převahu, kterou v současné době má. Na detroitském autosalonu však Toyota představila koncept elektrického automobilu FT-EV, navrženého na platformě minivozu iQ. Přitom Toyota ohlásila plán zahájení sériové produkce tohoto typu vozidla v roce 2012. Snaha Toyoty urychleně vyvinout vozidlo s elektromotorem a akumulátory (BEV - Battery Electric Vehicle) vycházela ovšem ze situace, kdy cena benzinu v USA v prvním pololetí 2008 překročila hranici čtyř dolarů za galon.