toyota prodala již 4,6 milionu hybridních vozů | Aktuality | autoweek.cz

Toyota prodala již 4,6 milionu hybridních vozů

Toyota prodala již 4,6 milionu hybridních vozů

14.11.2012 | Matějka Antonín | Aktuality

Toyota Motor Corporation prodala od roku 1997 ve světě 4,6 milionu hybridních vozů a jen v letošním roce jejich odbyt přesáhl hranici milionu kusů.

V srpnu roku 1997 představila TMC v Japonsku svůj první hybridní minibus Coaster kombinující zážehový motor s elektromotorem, po němž v prosinci 1997 následovala Toyota Prius – celosvětově první sériově vyráběný osobní vůz s hybridním pohonem. Model Prius se v roce 2000 začal prodávat v Severní Americe, Evropě a na dalších trzích. Druhá generace tohoto modelu byla uvedena v roce 2003 a třetí generace pak odstartovala v roce 2009.
Toyota postupně rozšířila svoji modelovou řadu vozů s hybridním pohonem o vozy typu MPV, SUV, sedany s pohonem zadních kol a kompaktní vozy se splývavou zádí. Na konci letošního dubna pak úhrnné celosvětové prodeje hybridních vozů z produkce TMC dosáhly počtu 4 milionů vozů. Ke konci října 2012 se přibližně v 80 zemích a regionech celého světa prodává celkem 19 hybridních osobních modelů z produkce TMC a jeden hybridní model s technologií Plug-in. V Japonsku TMC vyrábí 15 hybridních osobních modelů a jeden hybridní model s technologií Plug-in.

Toyota má v plánu do konce roku 2015 uvést celosvětově 20 nových modelů s hybridním pohonem a vyvine další úsilí k rozšíření své hybridní produktové řady i trhů, kde se tyto vozy prodávají. V Japonsku procentní podíl prodávaných vozů s hybridním pohonem každoročně roste, k čemuž napomohlo i uvedení kompaktního hatchbacku Aqua s hybridním pohonem a celkově rostoucí povědomí veřejnosti o hybridní technologii. Vozy s hybridním pohonem představují přibližně 40 procent celkových prodejů automobilky Toyota v Japonsku a 14 procent celosvětově. Toyota vypočetla, že vozy s plně hybridním pohonem vyrobené TMC1 od roku 1997 do 31. října 2012 dokázaly celosvětově ušetřit cca 30 mil. tun2 emisí CO2 (plynu, jenž je považován za příčinu globálních klimatických změn, z toho cca 9 mil. tun v Japonsku) v porovnání s modely srovnatelných rozměrů a výkonu poháněnými zážehovým motorem. Kromě toho Toyota odhaduje, že její vozy s hybridním pohonem celosvětově ušetřily přibližně 11 mld. litrů benzínu – v porovnání s vozy podobných rozměrů vybavenými zážehovým motorem.

1 Kromě modelů Coaster Hybrid EV, Dyna Hybrid, Toyoace Hybrid a QuickDelivery 200

2 Počet registrovaných vozidel x ujetá vzdálenost x skutečná spotřeba paliva v jednotlivých zemích x převodní činitel CO2