povinné ručení pro všechna vozidla s pohonem | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Povinné ručení pro všechna vozidla s pohonem

Povinné ručení pro všechna vozidla s pohonem

06.11.2015 | | Tiskové zprávy

TZ ÚAMK: Prezident ÚAMK JUDr. Oldřich Vaníček hájí motoristy.
Verdikt evropského soudu v případu, kdy byl ve Slovinsku sražen mimo silnici mini traktorem člověk, přiměl členské země EU k reakci v podobě legislativní úpravy. Tu připravuje ministerstvo financí i v ČR. Co by přinesla? Povinné ručení pro všechna vozidla s pohonem. Tedy? Pro zahradní malotraktory, motokáry, ale třeba i invalidní vozíky.
 
Právě poslední příklad vyvolává otázky i u odborníků ÚAMK. Prezident ÚAMK JUDr. Oldřich Vaníček hodnotí aktuální situaci následovně. „Česko je z těch poměrně mála zemí, která se snaží chránit motoristy-invalidy například i tím, že jejich vozidla zbavuje povinnosti platit za jízdu po dálnicích ČR, tedy kupovat si dálniční známku a mnohdy i přispívá na jízdu nebo nákup nového vozu pro tuto skupinu. Také z dotací pomáhá mladým nadějím závodit například v motokárách na uzavřených okruzích.“
 
„Je tedy zcela na místě chránit jejich potřeby i v tomto případě,“ dodává Vaníček. Je názoru, že je na to ještě dostatek času, protože se zatím jedná o návrh. A právě automotoklub ÚAMK, jako jeden z odborníků, by se mohl, jako účastník připomínkového řízení, vyslovit ve prospěch postižených spoluobčanů-motoristů i sportovců. Prezident také dodává „V této skupině by měly být hlavně vozítka segway, jelikož ty ročně způsobují daleko větší počet zranění než invalidní vozík nebo motokára.“
 
"Vozítka Segway nepatří na úzké chodníky historického centra města, které je dostatečně vytíženo skutečnými chodci. Živelné zvýšení počtu Segwayů pohybujících se ulicemi centra má za následek jak rostoucí počet nehod, tak především mnoho kolizí mezi Segway i a chodci. Za období posledních 6 měsíců jde o stovky případů, kdy jen Nemocnice Na Františku eviduje 46 úrazů v souvislosti s vozítky Segway," říká místostarosta Prahy 1 pro dopravu a informatiku Richard Bureš.
 
Zatím se předpokládá, že povinné ručení, které by se nově na základě verdiktu evropského soudu mělo platit za všechna vozidla s pohonem, by nebylo možné zřídit jen na období provozování. Například u zahradních mini traktorů mimo zimy. I to se může ještě v průběhu připomínkového řízení změnit. Automotoklub ÚAMK věří, že ministerstva budou naslouchat názorům odborníků.
  • Povinné ručení pro všechna vozidla s pohonem
  • Povinné ručení pro všechna vozidla s pohonem
  • Povinné ručení pro všechna vozidla s pohonem
  • Povinné ručení pro všechna vozidla s pohonem