překvapivé odmítnutí změn mýtných tarifů | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Překvapivé odmítnutí změn mýtných tarifů

Překvapivé odmítnutí změn mýtných tarifů

21.10.2014 | | Tiskové zprávy

Tisková zpráva Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia k překvapivému zamítnutí návrhu na zvýšení mýtných tarifů na včerejším jednání vlády.

Na včerejším jednání vlády došlo k překvapivému odmítnutí návrhu na změny mýtných tarifů, a to i přes kladné stanovisko Legislativní rady vlády a vypořádání všech připomínek v meziresortním řízení. Přestože ČESMAD Bohemia principiálně nevidí vzhledem ke stavu naší infrastruktury opodstatnění mýtné zvyšovat, po několikaměsíčních tvrdých jednáních přistoupil na kompromisní variantu, zachovávající současné tarify pro ekologická vozidla třídy Euro V EEV a Euro VI.

 

Neočekávanou překážkou pro schválení návrhu se pro premiéra Sobotku stalo zrušení pátečních vyšších sazeb mezi 15. a 20. hodinou. Toto opatření přináší do státní pokladny minimum prostředků a jeho regulační funkce nebyla prokázána. Jeho trvání pouze komplikuje život moravským řidičům a dopravcům, kterým znesnadňuje páteční návrat domů ze západní Evropy. O to nepochopitelnější je, že premiérovi za jeho zachování stálo obětovat cca 550 milionů korun, které změna tarifů mohla přinést.

 

Zmrazení současných tarifů by pro české dopravce bylo dobrou zprávou, ovšem pouze v případě, že by tomu tak bylo minimálně po celý příští rok. Úvahy o novém projednávání návrhu a případně i ve zkráceném řízení tomu však nenapovídají.

 

Prezident Sdružení a majitel dopravní firmy O. K. Trans Praha Vladimír Starosta k tomu dodává: „Pro dopravce je velice důležité, aby věděl, co se bude dít. Nemůže pracovat s tím, že se na konci roku dozví, že v průběhu prvního čtvrtletí budou sazby možná zvyšovány a možná také až za půl roku. To znemožňuje jakékoliv seriózní vyjednávání o cenách na příští rok, a ty jsou již v plném proudu nyní.“

 

Martin Felix

Sdružení automobilových dopravců

ČESMAD Bohemia