elektromobily vloni u čez načerpaly o čtvrtinu víc energie | Aktuality | autoweek.cz

Elektromobily vloni u ČEZ načerpaly o čtvrtinu víc energie

Elektromobily vloni u ČEZ načerpaly o čtvrtinu víc energie

15.02.2021 | | Aktuality

Navzdory pandemii i loni pokračoval růst odebrané elektřiny v síti veřejných dobíjecích stanic ČEZ pro elektromobily. Zelené stojany, umístěné od Mariánských Lázní po Třinec, dodaly do akumulátorů elektromobilů 2,44 GWh.
Síť veřejných dobíjecích stanic ČEZ, srovnatelná s většími řetězci klasických čerpacích stanic, se za poslední dva roky svým rozsahem zdvojnásobila na 270 stojanů. Veřejná dobíjecí síť vzniká díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF) z prostředků přidělovaných Operačním programem Doprava i z vlastních zdrojů Skupiny ČEZ.
 
Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ v České republice, čítající aktuálně více než 270 stojanů, dodala loni do akumulátorů elektromobilů celkem 2,44 GWh elektřiny. Takové množství energie postačí pro plné dobití 67 825 elektromobilů střední třídy s kapacitou akumulátoru 36 kWh. Jde o nárůst o 24% oproti roku 2019, kdy v celé síti elektrická auta načerpala 1,96 GWh.
 
Řidičům ČEZ u většiny stojanů garantuje odběr bezemisní energie, a to díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů operátora trhu OTE. Rychlodobíjecí stanice o výkonu 50 kW, které tvoří 80 % sítě, umožňují dobití většiny kapacity akumulátorů elektromobilů v řádu desítek minut.
 
„Loňský rok byl hodně specifický. Přesto jsme zvládli postavit o 62 % více stanic než v roce 2019. Odhadujeme, že zhruba polovina 3000 loni nově registrovaných elektromobilů pravidelně odebírá energii u nás. Letos bychom navzdory pokračující pandemii chtěli udržet loňské tempo výstavby nových stanic. Do pěti let pak cílíme na ztrojnásobení celkového výkonu stanic v naší síti až na 50 MW. Zaměřovat se budeme jak na další pokrývání bílých míst po celé republice, tak na lokality, kde je možnost navyšování počtu i výkonu stojanů. Jen takové totiž dnes ve vytíženějších místech zvládnou pokrýt dynamicky rostoucí poptávku po veřejném dobíjení,“ říká manažer útvaru čisté technologie ČEZ Tomáš Chmelík.
 
Dobíjecí stanice ČEZ řečí čísel
- ČEZ si na domácím trhu dobíjecích stojanů dlouhodobě udržuje zhruba 50% podíl.
- Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti činí 17,8 MW.
- Každá z 270 stanic představuje dva dobíjecí body, takže síť může v jednom okamžiku dodávat ekologickou energii 540 elektromobilů.
- Celkem elektromobily loni zastavily u stojanů ČEZ k dočerpání energie ve 185 329 případech. To je 20,6% nárůst oproti roku 2019, kdy proběhlo 153 612 dobíjení.
- Zatímco průměrný odběr elektřiny při jednom zastavení se v předešlých letech ustálil na 12,7 kWh, vloni vzrostl na 13,6 kWh - zejména v 1. pololetí, zasaženém tvrdými pandemickými omezeními, se řidiči zásobili větším objemem energie.
- Nejvíce energie řidiči odebrali už tradičně v Praze a ve Středočeském kraji, mezi stanicemi dominovaly pražské a olomoucké stojany.
- Růst opět táhly především rychlodobíjecí stanice. Elektromobily u nich načerpaly více než 91 % veškeré elektřiny odebrané v síti dobíjecích stanic ČEZ.
- V ČR je v provozu více než 500 profesionálních veřejných dobíjecích míst. Na jednu tak připadá zhruba 10 elektromobilů, což je optimální poměr, který drží i země s rozvinutou elektromobilitou.
 
Doprovodné služby
V průběhu roku 2020 byla také spuštěna nová zákaznická aplikace FUTUR/E/GO postavená na vyspělé izraelské platformě Driivz. Řidičům mj. umožní dobít elektromobil pouze pomocí mobilního telefonu se staženou aplikací bez čipové přihlašovací karty, vyhledat nejbližší dobíjecí místo, ukázat aktuální obsazenost jednotlivých stojanů a dlouhodobý průměr obsazenosti stojanů v konkrétních hodinách dne pro lepší plánování cesty a během dobíjení řidiči dát informaci jak rychle i za kolik dobíjí i jak dlouho to ještě bude trvat.
 
Při využívání celé sítě dobíjecích stanic ČEZ se uživatel před dobíjením identifikuje zákaznickou RFID kartou. Řidičům ale také stačí mít staženou aplikaci FUTUR/E/GO, která spolu s webovým rozhraním umožňuje pohodlnou správu jejich účtů. Zákazníci ČEZ mají na výběr z více tarifů. Tři obsahují předplacenou složku, která zákazníkovi zajišťuje nižší cenu za dobitou energii. Čtvrtý tarif Pay as you go je určen pro zákazníky, kteří se nechtějí nijak vázat a platí skutečně jen za odběr v daném měsíci. V nabídce je i dobíjení pro neregistrované zákazníky, kteří platí za každé jednorázové dobíjení.