první trojčata z tpca do národního technického muzea | Tiskové zprávy | autoweek.cz

První trojčata z TPCA do Národního technického muzea

První trojčata z TPCA do Národního technického muzea

17.11.2015 | Rybecký Vladimír | Tiskové zprávy

První tři vozy vyrobené v kolínské automobilce Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) se staly exponáty Národně technického muzea v Praze.
Byla to historická chvíle, když 28. února 2005 sjely z linky nově otevřeného závodu TPCA první tři automobily Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1. Po devět let pak světle modrá Toyota, žlutý Citroën a červený Peugeot zdobily prostranství před továrnou, až v minulém roce je nahradila trojčata nové generace. Nyní se tak první minivozy japonské a francouzských značek vyrobené v České republice stěhují do Národně technického muzea v Praze, kde budou součástí jeho sbírek.
 
„První trojčata, vyrobená v naší továrně, jsou symbolickým milníkem naší historie. Všichni, kdo start výroby v roce 2005 pamatujeme, na ně pohlížíme s trochou nostalgie. Jsme proto moc rádi, že jsme je mohli darem věnovat Národně technickému muzeu,“ říká prezident TPCA Kenta Koide.
 
Společně s prvními třemi vozy se do pražského muzea stěhuje i Tunning Aygo. Červenobílý speciál vytvořený na podvozkové platformě první generace vozů vyráběných v TPCA má rozměrné výklopné dveře, otevírající se ve stylu „lambo“ (tedy od předního sloupku nahoru), velký přední nárazník šípového tvaru, také boční průduch přecházející do rozšířené zadní postranice a impozantní 18“ litá kola.
 
„Jsme potěšeni tím, že jak historicky první tři auta TPCA vyrobená na území České republiky, tak i tento speciál budou trvale uchovány v našich sbírkách,“ dodává k tomu vedoucí silniční a lodní dopravy Národního technického muzea Petr Kožíšek.
  • První trojčata z TPCA do Národního technického muzea
  • První trojčata z TPCA do Národního technického muzea
  • První trojčata z TPCA do Národního technického muzea