rhiag group přebírá americký distributor lkq | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Rhiag Group přebírá americký distributor LKQ

Rhiag Group přebírá americký distributor LKQ

07.01.2016 | Rybecký Vladimír | Tiskové zprávy

Rhiag Group, vlastník předních distributorů automobilových náhradních dílů Auto Kelly a Elit CZ, přechází pod kontrolu vedoucího amerického distributora společnosti LKQ. Hodnota transakce přesahuje 27 miliard Kč. Spojením obou distributorů vznikne největší  distribuční síť v Evropě.
V Londýně byla podepsána smlouva, kterou dosavadní vlastník holdingu Rhiag, finanční skupina Apax Partners LLP, prodává Rhiag největšímu severoamerickému distributorovi společnosti LKQ. Zveřejněná cena, kterou LKQ zaplatí za Rhiag, je 1,04 miliardy eur.
 
Z dosavadního vlastnictví investiční skupinou Apax tak Rhiag přechází pod kontrolu firmy z vlastního oboru, neboť LKQ je leaderem severoamerického trhu v oblasti aftermarketových dílů pro osobní a užitkové automobily s aktivitami v několika evropských zemích. Spojením obou distributorů v Evropě vznikne skupina zahrnující kromě České republiky a Slovenska dalších čtrnáct zemí západní a střední Evropy.
 
Společnost LKQ existuje na severoamerickém trhu od roku 1998. Patří mezi společnosti řazené do Fortune 500 a je kotovaná na burze NASDAQ. LKQ je vedoucím distributorem aftermarketových náhradních dílů v Severní Americe. Za rok 2014 uvádí LKQ tržby ve výši 6,7 miliardy dolarů.
 
V Evropě pod LKQ od roku 2011 patří britská jednička v distribuci náhradních dílů Euro Car Parts s více než 190 pobočkami ve Velké Británii a Irsku. V květnu 2013 LKQ vstoupila na evropský kontinent akvizicí holdingu SATOR, který svojí distribuční sítí pokrývá zejména země Beneluxu s několika pobočkami v severní Francii. Součástí holdingu SATOR je například významný dodavatel Auto Kelly i Elitu, holandská firma Nipparts, specialista na náhradní díly pro asijské vozy.  Mimo Evropu má LKQ aktivity také v Austrálii a na Taiwanu.
 
Rhiag Group drží většinový podíl na trhu automobilových náhradních dílů v Itálii a prostřednictvím dceřiných firem Auto Kelly a Elit CZ také v České republice. Mezi další země Rhiag Group patří Polsko, Slovensko, Ukrajina, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Švýcarsko a Španělsko. V těchto zemích Rhiag ovládá logistickou síť s 220 pobočkami, 10 centrálními sklady a obsluhuje více než 100 000 klientů.
 
Společnost Auto Kelly, která je lídrem na českém trhu,  do skupiny Rhiag patří od roku 2010. V rámci České republiky provozuje největší počet specializovaných prodejen, kterých je momentálně 73, a více než 250 Auto Kelly autoservisů. V České republice působí Auto Kelly od roku 1994.
 
Elit Group byla první akvizicí Rhiagu ve střední a východní Evropě. Elit na českém trhu působí od roku 1992 a se 40 pobočkami patří mezi přední distributory aftermarketových dílů v zemi. Servisní koncepce Partner Elit - síť nezávislých autoservisů - je s více než 500 servisy, které pokrývají území celé republiky, největší v ČR.