škoda uspořádala kolokvium o studiu | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Škoda uspořádala kolokvium o studiu

Škoda uspořádala kolokvium o studiu

26.06.2017 | | Tiskové zprávy

Škoda Auto se prostřednictvím kolokvia zasazuje o zavedení duálního studia v České republice.
Škoda uspořádala kolokvium. Hosté, odborníci a zástupci průmyslu zde diskutovali o výhodách duálního studia. Žáci firemního středního odborného učiliště profitují z kombinace teorie a praxe již řadu let. Škoda se pořádáním kolokvia zasazuje o duální studium v České republice
 
​Škoda vzdělává mladé lidi dle nejmodernějších standardů. Automobilka přitom sází na systém duálního odborného vzdělávání, který žákům poskytuje jak teoretické, tak praktické znalosti a cíleně je tak připravuje na budoucí povolání. Škoda nyní zavádí koncept duálního studia, který představuje kombinaci bakalářského studia a cílené dlouhodobé praxe v podniku s prvky odborného vzdělávání. Výhody tohoto konceptu automobilka diskutovala s významnými představiteli průmyslu a předními odborníky na vzdělávání v rámci kolokvia, pořádaného v prostorách Škoda Akademie. Škoda se zasazuje o celostátní zavedení duálního studia.
 
​„Talentovaní mladí lidé jsou zárukou úspěšné budoucnosti našeho podniku a naší země. Proto se zasazujeme o to, aby z duálního vzdělávání profitovali nejen studenti ve společnosti Škoda Auto, ale v celé České republice. Kolokviem jsme chtěli zahájit diskusi o duálním studiu v České republice, domovské zemi automobilky Škoda. A to se nám za pomoci kolegů z oblasti průmyslu i odborníků na vzdělávání podařilo,“ říká člen představenstva společnosti Škoda Auto zodpovědný za oblast řízení lidských zdrojů Bohdan Wojnar.
 
Kromě člena představenstva společnosti Škoda Auto zodpovědného za oblast personalistiky se kolokvia zúčastnili také zástupci Škoda Akademie, odborných útvarů Škoda Auto a rektor Škoda Auto Vysoké školy Pavel Mertlík. O možnostech duálního studia diskutovali společně se zástupci společností Volkswagen Slovakia, ČEZ, innogy, Bosch, O2, T-Mobile, Lidl a Siemens i zástupci Česko-německé obchodní a průmyslové komory včetně jejího prezidenta Jörga Mathewa a s odborníky na vzdělávání z univerzity v Magdeburgu.
 
Tento druh studia kombinuje univerzitní výuku s prvky praxe, kterou studenti absolvují přímo ve firmách. Budoucí odborníci se tak cíleně připravují na reálné profesní požadavky. Současně za určitých podmínek získají šanci nejen na absolvování vysoké školy, ale též na získání výučního listu. Další výhodou je, že studenti jsou již takto brzy zasvěceni do fungování různých oblastí podniku, ve kterém praxi absolvují. V porovnání se standardními externími nástupy to zkracuje dobu zapracování až o jeden a půl roku.
 
Česká automobilka ve svém sídle v Mladé Boleslavi provozuje vlastní Střední odborné učiliště. Na Škoda Auto Středním odborném učilišti strojírenském absolvují mladí lidé tří- a čtyřleté obory, ukončené výučním listem nebo maturitou. Vzdělání na Škoda Středním odborném učilišti je pro žáky bezplatné. Za práci, provedenou v rámci výuky získávají finanční odměnu. Po úspěšném zakončení zaručuje Škoda svým absolventům místo v automobilce. Automobilka též již od roku 2000 provozuje v sídle firmy v Mladé Boleslavi i vysokou školu. Škoda se tak stala vůbec prvním podnikem v České republice, který měl vlastní vysokou školu.