skytoll představil nabídku na převzetí českého mýtného systému | Tiskové zprávy | autoweek.cz

SkyToll představil nabídku na převzetí českého mýtného systému

SkyToll představil nabídku na převzetí českého mýtného systému

10.03.2016 | Rybecký Vladimír | Tiskové zprávy

Společnost SkyToll na setkání s médii představila nabídku na převzetí českého mýtného systému, kterou předložila Ministerstvu dopravy ČR 23. února 2016.
Nabídka společnosti SkyToll nejenže je stále časově reálná, ale zároveň by přinesla státu značné úspory. Při nezměněné úrovni poskytované služby by roční cena provozu byla minimálně o 20 % nižší, než je v současnosti. Navíc jsou v této ceně zahrnuty i náklady na implementaci Evropské elektronické mýtné služby.

„V předchozích dnech byla bohužel naše nabídka chybně interpretována zástupci ministerstva dopravy. Proto jsme se rozhodli ji představit médiím, a tím předejít dalším nedorozuměním. Současně potvrzujeme, že je stále možné převzít systém bez potřeby součinnosti současného provozovatele,“ řekl Matej Okáli, předseda představenstva a generální ředitel společnosti SkyToll.

„Když si dobrý hospodář jde koupit auto, vybírá si z nabídek více prodejců. Proto nám připadá divné, že stát, který by mohl dosáhnout finanční úspory, kdyby vybíral z více nabídek, chce pokračovat se stejným jediným dodavatelem,“ dodal Okáli.

SkyToll akceptuje povinnost zajistit integraci, převzetí a provoz služby elektronického výběru mýta ve smyslu smlouvy předložené objednavatelem (tj. MD ČR). Mezi hlavní body nabídky společnosti SkyToll patří:
- Garance rozsahu a kvality služby minimálně na současné úrovni
- Implementace Evropské elektronické mýtné služby (EETS)
- Závazek využití existující infrastruktury ve vlastnictví státu
- Garance tříměsíční doby přípravy na poskytování služby
- Garance příjmů státu z výběru mýta formou finanční záruky
- Závazek využití existující infrastruktury v majetku státu

Společnost SkyToll od 1. ledna 2010 provozuje jeden z nejmodernějších elektronických mýtných systémů, který v celosvětovém měřítku řadí Slovensko mezi lídry v oblasti elektronického výběru mýta. Systém pokrývá více než 17 700 km vymezených úseků dálnic, rychlostních silnic a silnic I., II. a III. třídy včetně intravilánů měst a obcí. Využívaná satelitní GPS-GSM technologie zabezpečuje maximální flexibilitu systému při zvládání budoucího nárůstu objemu nákladní dopravy i rozšiřování silniční sítě Slovenské republiky.

Satelitní mýtný systém, vybudovaný a provozovaný společností SkyToll, je už dnes technologicky připraven na interoperabilitu s okolními zeměmi plně v souladu s požadavky budoucí Evropské elektronické mýtné služby. Díky použité technologii dokáže implementovat i budoucí změny a nová pravidla Evropské unie v oblasti celoevropské dopravní politiky.

Od 1. ledna 2016 je společnost SkyToll na Slovensku rovněž provozovatelem služby výběru a evidence úhrady dálničních známek, známých jako „elektronická dálniční známka“ (eznámka).

Stanovisko ministra dopravy Dana Ťoka k výběru provozovatele mýtného systému
Uděláme to jediné, co nám zbývá, a uděláme to dobře. Dohodneme se s Kapschem, že tady bude po nezbytně dlouhou dobu (max. tři roky) vybírat mýto a pokusíme se dojednat součinnost a plán přechodu pro novou soutěž.