toyota ve frankfurtu výhradně s hybridy | Trendy | autoweek.cz

Toyota ve Frankfurtu výhradně s hybridy

Toyota ve Frankfurtu výhradně s hybridy

21.08.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Stánek automobilky Toyota na Frankfurtském autosalonu 2013 bude vyhrazen výlučně hybridní technice. Přinese světovou premiéru nového konceptu Yaris Hybrid-R. 

Přestože je technologie hybridního pohonu od Toyoty stará pouze 16 let, již nyní zahrnuje 23 modelů prodávaných v 80 zemích celého světa. Ke konci července 2013 společnost Toyota Motor registrovala více než 5,5 milionu prodaných vozů s hybridním pohonem.

Na autosalonu ve Frankfurtu odhalí Toyota další možné směřování budoucího vývoje nízkoemisních vozů, či dokonce vozů s nulovými emisemi.

Koncept Yaris Hybrid-R

Yaris Hybrid-R je atraktivní koncepční model vytvořený jako ukázka možností techniky hybridního pohonu v zájmu maximálního výkonu a vyššího potěšení z jízdy.

Koncept Yaris Hybrid-R, vycházející z třídveřového provedení modelu Yaris, využívá hybridní pohon kombinující výkonný motor 1,6 l GRE (GlobalRaceEngine) vyvinutý společností Toyota Motorsport GmbH (TMG) se dvěma výkonnými elektromotory, které dohromady zajišťují ‘inteligentní’ pohon všech čtyř kol s využitím elektřiny.

Podobně jako u závodního prototypu TS030 Hybrid se energie rekuperovaná během brzdění ukládá do vysokokapacitního kondenzátoru, který vykazuje vysokou energetickou hustotu a schopnost rychlého dobíjení a vybíjení. Výsledkem je velmi specifický koncepční vůz zaměřený na maximální požitek z jízdy na běžných silnicích i závodních okruzích.

Toyota Hybrid - 16 let a postavení světového leadera

Toyota se již přes 40 let věnuje výzkumu a vývoji ekologicky šetrných řešení mobility. Tato společnost si díky tomu vytvořila významný náskok v konstrukci a výrobě automobilů využívajících systém plně hybridního pohonu.

Díky této technice, staré pouze 16 let, se Toyota Motor stala světovým leaderem nabízejícím 23 vozů s plně hybridním pohonem, které se prodávají v 80 zemích a regionech celého světa – to je čtyřnásobně více, než dokáže nabídnout kterákoli z konkurenčních značek.

Úhrnné celosvětové prodeje hybridních vozů Toyota a Lexus koncem letošního července přesáhly již 5,5 milionu vozů, z toho přes 10 % našlo majitele v Evropě. Automobilka navíc do konce roku 2015 plánuje představit 16 nových nebo modernizovaných hybridních modelů.

Palivové články: další krok k vozu s nulovými emisemi

Toyota je toho názoru, že řešení otázek energie a emisí nabízená technologií palivových článků FCHV (Fuel Cell Hybrid Vehicle) je zatím nejpravděpodobnější cestou k maximálně ekologickému vozu s nulovými emisemi, přičemž vodík by měl hrát roli ideálního čistého nositele energie. Ještě před uvedením sériového vozu (do roku 2015) představí Toyota nejnovější stav vývoje této technologie.