před 90 lety vznikla velká trojka | Aktuality | autoweek.cz

Před 90 lety vznikla Velká trojka

Před 90 lety vznikla Velká trojka

03.08.2018 | Rybecký Vladimír | Auto archív

Je tomu 90 let od doby, kdy Walter Chrysler koupil automobilku Dodge Brothers a v Detroitu tak vznikl třetí velký koncern.
Společnost Chrysler Corp. vznikla dne 31. července 1928 poté, co za 170 milionů dolarů Walter Chrysler koupil automobilku Dodge Brothers. Tím se jeho firma zvětšila na pětinásobek a stala se po General Motors a Fordu třetí největší společností vyrábějící auta. Vznikla tak Velká trojka v Detroitu.
 
Bratři John a Horace Dodgeové se zabývali strojírenskou výrobou. Počátkem 20. století stavěli jízdní kola a díly k automobilům. Pak založili v Detroitu obrobnu a začali s výrobou převodovek pro Olds Motor Works. Později ji rozšířili o výrobu motorů pro Henryho Forda. Kvůli tomu museli zastavit spolupráci s Oldsem a přijali Fordovu nabídku, aby mu prodali podíl 10 % ve své firmě.
 
Postupně bratři Dodgeové vyráběli veškeré mechanické díly pro první Fordovy automobily a rychle se stali největšími dodavateli autodílů na světě. Jenže postupně se stále více neshodovali s Fordem ve finančních otázkách a po 12 letech spolupráci ukončili.
 
V roce 1914 John a Horace Dodgeové založili novou společnost Dodge Brothers a jejím uvedením na burzu získali 5 milionů dolarů jako základní kapitál. Velmi brzy uvedli na trh svůj první automobil vlastní konstrukce, čtyřválec Model 30, který byl současně i prvním sériově vyráběným automobilem na světě s celokovovou konstrukcí. Už v roce 1915 společnost vyrobila a prodala více než 45 000 automobilů. John Dodge tento automobil propagoval slovy: „Lidé, kteří vlastní Ford T si jednoho dne řeknou, že by si rádi pořídili automobil.“
 
Když v roce 1916 generál John Pershing vytáhl přes hranice do Mexika proti Pancho Villovi, jeho jednotky k přesunům použily 250 automobilů Dodge. Automobily Dodge se zařadily mezi nejprodávanější značky - v roce 1920 byly na druhém místě v prodeji v USA. Díky jejich spolehlivosti a odolnosti se brzy začaly vyrábět i jejich užitkové verze a posléze i nákladní auta. Značka Dodge Broothers se brzy stala jedničkou na americkém trhu užitkových automobilů.
 
Jenže pak přišel rok 1920. V lednu zemřel John F. Dodge a v prosinci také Horace E. Dodge. Roku 1925 jejich vdovy přijaly nabídku investiční banky Dillon, Read & Co. z New Yorku a za 146 milionů dolarů jí automobilku prodaly. S novými majiteli prodej poklesl, takže značka Dodge Brothers se propadla až na sedmé místo v žebříčku prodejnosti.
 
Noví majitelé poté navázali jednání s Walterem Chryslerem a ten po třech letech automobilku koupil. V roce 1930 se název Dodge Brothers zkrátil na Dodge a v roce 1932 se na přídi vozů objevil nový symbol beraní hlavy navržený Avardem T. Fairbanksem.
  • Před 90 lety vznikla Velká trojka
  • Před 90 lety vznikla Velká trojka
  • Před 90 lety vznikla Velká trojka