vyberte vítěze ekologické soutěže e.on energy globe | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Vyberte vítěze ekologické soutěže E.ON Energy Globe

Vyberte vítěze ekologické soutěže E.ON Energy Globe

17.06.2020 | | Tiskové zprávy

V Praze odstartovalo hlasování o vítězích ekologické soutěže E.ON Energy Globe slavnostním představením 10 finálových projektů v pěti kategoriích. O vítězích bude prostřednictvím online hlasování rozhodovat veřejnost.
Hlasující mohou vyhrát třeba rodinný let balonem nebo dvouměsíční zápůjčku Škody Citigoe iV. Letos se přihlásilo 301 projektů, odborná porota vybrala deset finalistů a o vítězi rozhodne veřejnost. Za 12 let soutěže v ČR už bylo nominovány téměř tři tisíce projektů.
„Těší mě, že udržitelnost a ekologie se stává důležitým tématem stále pro více lidí. Přestože poslední měsíce byly silně ovlivněny epidemií koronaviru, měli bychom si uvědomit jednu zásadní věc – nemůžeme kvůli jedné velké krizi zapomínat na jinou, klimatickou. Proto vítám jakékoli chytré nápady a řešení jak zlepšit naše životní prostředí,“ říká generální ředitel E.ON v ČR Martin Záklasník.
 
Soutěží se v pěti hlavních kategoriích Firma, Produkt, Obec, Stavba a Vzdělávání. Z nich vzejde celkový vítěz soutěže, který se bude moci zúčastnit světového finále. Zcela novou a samostatnou kategorií je Čistý vzduch. Odborná porota vybírala dva nejlepší počiny zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v každé z hlavních kategorií. Jednomu ze dvou nominovaných projektů mohou nyní lidé poslat svůj hlas. Vítěze jednotlivých kategorií mohou lidé vybírat na webu soutěže www.energyglobe.cz až do konce září 2020. Vítěze jednotlivých kategorií 12. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se dozvíme na slavnostním vyhlášení 8. října 2020.
 
Nominované projekty
V kategorii Firma odborná porota ocenila unikátní výrobu biometanu z biologicky rozložitelných odpadů společností EFG v Rapotíně na Šumpersku. O prvenství bude usilovat také společnost Sonnentor, průkopník ve výrobě koření a bylinných čajů, ale také v oblasti trvale udržitelného podnikání. Sonnentor odebírá zelenou energii, provozuje solární elektrárnu a používá firemní flotilu elektromobilů a vozů na CNG.
 
V kategorii Obec jsou finalisty Hostětín na Zlínsku v podhůří Bílých Karpat, kterou obklopují ekologické sady, a hlavní město Praha s progresivním sběrem odpadů, když v pilotních projektech zkouší nové typy třídění, například i jinak těžko zařaditelný gastroodpad.
 
Kategorie Produkt nabídne souboj mezi projektem Amazinc!, který vyrábí čistě přírodní opalovací kosmetiku v plně recyklovatelných obalech, a Opravárnou, která na svém webovém portálu sdružuje více než 1600 opravářů a servisů a svou činností přispívá k naplnění cílů evropského programu Green Deal.
 
V kategorii Stavba je prvním nominovaným veřejná kulturní polyfunkční budova komunitního projektu na Klicperově náměstí v Chlumci nad Cidlinou a druhým novostavba II. interní kliniky a geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc, která je první nemocniční stavbou v ČR, která splňuje standardy nízkoenergetické budovy.
 
V kategorii Vzdělávání se snaží uspět online kurz Klimatická změna z dílny Člověka v tísni a dalším vybraným je edukační projekt Voda na 100 způsobů, který vytvořila Masarykova základní a mateřská škola v Melči na Opavsku.
 
Kategorie Čistý vzduch má své finalisty v projektech z jihomoravského a jihočeského kraje. Odborná porota ocenila záměr Podpory zelených střech domů brněnského magistrátu a moderní energetický zdroj firmy C-Energy, který v Plané nad Lužnicí nahradil původní tepelnou elektrárnu