vyřešit nedostatek pracovních sil je jedním z hlavních úkolů vlády | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Vyřešit nedostatek pracovních sil je jedním z hlavních úkolů vlády

Vyřešit nedostatek pracovních sil je jedním z hlavních úkolů vlády

06.06.2018 | | Tiskové zprávy

Šéf hradní diplomacie na výroční členské schůzi ČNOPK Rudolf Jindrák chválil roli česko-německého hospodářství pro vztahy obou zemí.
Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák poděkoval česko-německému hospodářství za „obrovský přínos“ k dobrému sousedství obou zemí. Na výroční členské schůzi Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) vyzval 120 zástupců byznysu, aby i přes enormní nedostatek pracovních sil „Česko neopouštěli“ a plédoval za motivování „pracovníků ze zahraničí, především z EU, k dlouhodobému pobytu v Česku“.
 
Novými členy představenstva ČNOPK byli během oficiální části schůze, která přednášce předcházela, zvoleni Filip Dvořák (BASF) a Milan Šlachta (Bosch Group CZ a SK).
 
Za největší problém a brzdu růstu ekonomiky označil Rudolf Jindrák nedostatek pracovních sil. Česká společnost a ekonomika má podle něj být otevřená, a to nejen vůči toku kapitálu, ale také pracovníkům ze zahraničí. Šéf hradní diplomacie se distancoval od postoje vlády, která navrhuje pracovní síly ze zahraničí pouze krátkodobě najímat: „Měli bychom dokázat do Česka přilákat lidi, kteří zde budou trvale žít a pracovat, především ty z členských států Evropské unie.“
 
Jindrák na zástupce česko-německého hospodářství směřoval prosbu, aby i přes nedostatek pracovních sil z Česka neodcházeli a i nadále přispívali k dobrým vztahům mezi oběma zeměmi. „Udržet zahraniční investory v České republice je pro českou vládu velký úkol.“ Podle jeho slov si je problému na pracovním trhu vědom i prezident Zeman a připravují se konkrétní opatření. 
 
S odkazem na přijetí eura a na rozpory v Evropské unie Jindrák kritizoval „stále větší odtrženost bruselských elit od běžné denní politiky jednotlivých členských států“ a odmítl takzvanou dvourychlostní Evropu. Měli bychom najít správnou cestu, jak Evropu lidem lépe vysvětlit. Tou podle něj není to, že Evropská komise jednotlivým členským státům odnímá stále více pravomocí. „Jak máte chtít po politicích aby obhajovali Evropu, když jim berete rozhodovací pravomoc a odpovědnost,“ ptal se Jindrák.
 
Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu poděkoval česko-německému hospodářství za obrovský přínos, který má pro dobré sousedské vztahy obou zemí. Bez dobrých hospodářských vztahů jsou i možnosti na úrovni zahraniční politiky značně omezené, zdůraznil Jindrák. Německo a jeho bilaterální vztahy s Českem jsou podle slov Jindráka, který mnoho let působil jako český velvyslanec v Berlíně, jeho srdeční záležitostí.
 
Na členské schůzi ČNOPK, která letos slaví 25 let od svého vzniku, proběhly i volby do představenstva. Novými členy představenstva se stali Filip Dvořák, Managing Director, BASF s r.o., a Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group v České republice a na Slovensku. Znovuzvoleni byli Isabel Biedermann (DB Cargo), Dieter Seemann (Škoda Auto) a Borek Severa (MediaTrust Communications).