„zelený“ vodík z rotterdamu | Trendy | autoweek.cz

„Zelený“ vodík z Rotterdamu

„Zelený“ vodík z Rotterdamu

16.05.2019 | Rybecký Vladimír | Trendy

V Rotterdamu by mělo vyrůst největší evropské zařízení Power to Gas s výkonem 250 MW produkující tzv. zelený vodík elektrolýzou vody.
Společnosti BP a Nouryon v rotterdamském přístavu plánují vybudovat 250 MW zařízení na elektrolýzu vody vyrábějící tzv. zelený vodík s použitím elektřiny z obnovitelných zdrojů. Mělo by jít o největší zařízení svého druhu v Evropě. Finální investiční rozhodnutí by mělo být učiněno v roce 2022.
 
Zařízení v rotterdamském přístavu, které by využívala společnost BP ve své tamní rafinerii, by mělo ročně vyrobit až 45 000 tun vodíku, který se aktuálně vyrábí především ze zemního plynu. Dodavatelem technologie bude společnost Nouryon. Role rotterdamského přístavu v projektu je kromě usnadnění využití a rozvoje potřebné infrastruktury také v oblasti průzkumu možností dalšího využití zeleného vodíku v dané oblasti. Použití zeleného vodíku, vyrobeného z vody za použití obnovitelné energie, má potenciál významně snížit emise v Rotterdamu. Pokud by k produkci vodíku byla využita elektřina z obnovitelných zdrojů, přinesl by projekt roční úsporu 350 000 t emisí CO2.
 
S plánem na výstavbu Power to Gas zařízení, jež funguje na principu přeměny elektrické energie na plynná paliva, s výkonem v řádech stovek MW přišli nedávno také německý provozovatel přenosové soustavy Amprion a provozovatel přepravní soustavy Open Grid Europe či německý provozovatel přenosové soustavy TenneT společně se společností Thyssengas. Tato zařízení by měla mít výkon 100 MW a měla by být uvedena do provozu v roce 2023, respektive 2022.