aaa auto se zapojuje do elektromobility | Trendy | autoweek.cz

AAA Auto se zapojuje do elektromobility

AAA Auto se zapojuje do elektromobility

21.06.2012 | Rybecký Vladimír | Trendy

Společnost AAA Auto zahájila projekt dlouhodobého testování aspektů obchodu s ojetými elektromobily. V pražské centrále AAA Auto nainstaloval ČEZ už svou 20. dobíjecí stanici pro elektromobily v České republice a druhá se připravuje v Brně.

Podle zástupkyně generálního ředitele AAA Auto Karolíny Topolové lze do několika let očekávat na trhu první desítky až stovky použitých elektromobilů pocházejících zejména z firemních flotil, případně z autoparků veřejných či polostátních institucí. "Bereme samozřejmě odhady počtu elektromobilů v příštích letech ještě s rezervou, nicméně podle těch optimistických by jich do pěti let u nás mohlo jezdit až 40 tisíc. Tou dobou by jich zároveň už mohlo být již několik tisíc k dispozici na trhu ojetých vozů. Je to pro nás do budoucna velmi zajímavý segment, na který se chceme poctivě připravit. Proto bychom rádi také získali zkušenosti z dlouhodobého provozu elektromobilu, abychom věděli, na co se případně při výkupu a prodeji zaměřit. Chceme se stát největším obchodníkem s použitými elektromobily na trhu," uvedla. AAA Auto se chce rovněž věnovat i přestavbě ojetých automobilů na elektromobily.

AAA Auto na projektu spolupracuje se společností ČEZ, která se v rámci vlastního projektu Futur/E/Motion zaměřuje především na výstavbu dobíjecích stanic.

V AAA Auto bude testovací elektromobil v první fázi využit pro zákaznický servis. "Detaily ještě ladíme, ale už z povahy dojezdu elektromobilu na jedno nabití bude nejvhodnější testovat je v městském provozu na kratších vzdálenostech. V rámci budování sítě dobíjecích stanic se však chceme v rámci projektu Futur/E/Motion soustředit i na efektivní pokrytí celé České republiky tak, abychom například mohli dojet z Prahy do Brna, nebo až do Bratislavy. To bude také samozřejmě záležet na vývoji baterií s vyšší kapacitou. Během pěti let bychom chtěli umožnit nabíjení elektromobilů na všech pobočkách," uvedla Topolová.

Před půl rokem společnost ČEZ otevřela svojí první dobíjecí stanici před centrálou v Duhové ulici v Praze. Dnes jich je v provozu dvacet. Posledními přírůstky jsou dobíjecí stanice v Horské ulici v Trutnově a před centrálou společnosti AAA Auto v Praze.

 „Zprovozněné dobíjecí stanice jsou u subjektů, které jsou našimi partnery v projektu Elektromobilita. Společně s námi se podílejí na rozvoji bezemisní dopravy v České republice. Hledáme nejvhodnější způsoby, jak popularizovat elektromobiltu mezi českými řidiči a ukázat jim, jak tento koncept funguje. Současně s tím pracujeme na získávání dat, která jsou důležitá pro další rozvoj plnohodnotné infrastruktury,“ vysvětluje Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie společnosti ČEZ.

Zatím všechny dobíjecí stanice, které společnost ČEZ otevřela, jsou normálního typu. Vybavené jsou dvěma zásuvkami a plnou kapacitu akumulátoru elektromobilu dokážou dobít za 4 hodiny.

Celkem 14 dobíjecích stanic je veřejných a stojí převážně u obchodních center (například OC Nový Smíchov, Plzeň Plaza, Novodvorská Plaza), supermarketů (Kaufland na Palmovce, Vypichu a v Modřanech v Praze) nebo kancelářských komplexů (The Park na Chodově nebo The Orchard v Ostravě). Zbylých šest stanic je neveřejných, které byly zprovozněny u partnerských subjektů, jako jsou například Ministerstvo průmyslu a obchodu, MČ Praha 16-Radotín nebo MČ Praha 5. Stanice mají pouze pro vlastní testovací provoz a získané údaje z dobíjení pak poslouží k výzkumu a dalšímu rozvoji elektromobility v České republice.

"Výstavba bude pokračovat i nadále. V průběhu druhého pololetí chceme zprovoznit dobíjecí stanice nejenom v hlavním městě, ale také ve Vrchlabí a Hradci Králové. Do tohoto období počítáme také s otevřením první rychlodobíjecí stanice, která bude stát před centrálou ČEZ," říká Tomáš Chmelík,manažer útvaru čisté technologie ČEZ.