autolaky basf s podílem biomasy | Trendy | autoweek.cz

Autolaky BASF s podílem biomasy

Autolaky BASF s podílem biomasy

23.03.2018 | Rybecký Vladimír | Trendy

Opravné autolaky společnosti BASF z řad Glasurit a R-M jsou prvními laky na světě vyrobenými v souladu s certifikovanou metodou rovnováhy biomasy.
Divize Coatings společnosti BASF přichází na evropský trh s novými produktovými řadami, díky nimž se renovační autonátěry stávají šetrnějšími k přírodě. Opravné laky z řad Glasurit a R-M jsou prvními laky na světě vyrobenými v souladu s certifikovanou metodou rovnováhy biomasy, s jejíž pomocí přispívají ke snižování emisí CO2.
 
Unikátní metoda společnosti BASF, tzv. biomass balance approach, spočívá v nahrazení části fosilních zdrojů obnovitelnými zdroji. Ty se do výrobního Verbundu přidávají jako vstupní surovina na počátku výrobního řetězce, například v podobě bionafty nebo bioplynu z organického odpadu či rostlinných olejů. Podíl biomasy ve výsledném produktu se poté určí matematicky, a to způsobem, který certifikovala německá asociace pro technický dozor TÜV SÜD. Při aplikaci tohoto výpočtového modelu je možné nahradit obnovitelnými zdroji až 100 % fosilních zdrojů.
 
„Při vývoji nové produktové řady pro nás bylo stěžejní, aby zákazníci nepocítili žádný rozdíl v kvalitě nebo vlastnostech výrobku. Metoda rovnováhy biomasy nám umožňuje, abychom obnovitelné zdroje použili hned na počátku výroby. Díky tomu dokážeme obvyklým způsobem zpracovávat produkty získané tímto procesem a zapojit je do výroby lakovacích produktů. Pro autoservisy představují nově certifikované laky příležitost, jak se vymezit vůči konkurenci. Od nynějška mohou autoservisy přímo přispět ke snížení emisí CO2, a zaujmout tak jednoznačný postoj k ochraně životního prostředí,“ vysvětluje vedoucí BASF Automotive Refinish EMEA Katja Scharpwinkelová.
 
Metodu rovnováhy biomasy, kterou implementovalo několik divizí BASF, lze srovnat s principem tarifu zelené energie. Elektřina vycházející ze zásuvky nemusí být v konkrétním případě nutně generovaná za pomoci obnovitelných zdrojů. Důležité je, jaký podíl zaujímají tyto zdroje v celém systému. Na základě toho se pak u konkrétních produktů určuje podíl nefosilních přírodních zdrojů matematicky. Zvýší-li se poptávka, je nutné zvýšit také proporční zastoupení biomasy. Asociace TÜV SÜD průběžně monitoruje, zda BASF deklarovaný podíl biomasy ve výrobním Verbundu skutečně používá a správně jej přiřazuje k certifikovaným výrobkům.
 
  • Autolaky BASF s podílem biomasy
  • Autolaky BASF s podílem biomasy
  • Autolaky BASF s podílem biomasy