bosch s novou technologií akumulátorů pro elektromobily | Trendy | autoweek.cz

Bosch s novou technologií akumulátorů pro elektromobily

Bosch s novou technologií akumulátorů pro elektromobily

26.10.2015 | Rybecký Vladimír | Trendy

Bosch získal průkopnickou technologii akumulátory pro elektromobily s pevnými články. Po akvizici v Kalifornii bude Seeo Inc. součástí společnosti Bosch. Čistě lithiové anody znamenají inovativní skok v konstrukci článků a umožní více než dvojnásobný dojezd.
“Bosch využívá své znalosti a nemalé finanční prostředky k dosažení průlomu v elektromobilitě. Solid-state články mohou být průlomovou technologií. Průlomová technologie start-upu se spojuje se širokými znalostmi systémů a finančními zdroji nadnárodní společnosti,” řekl předseda představenstva společnosti Robert Bosch Dr. Volkmar Denner.
 
Bosch jako první přichází s novou technologií akumulátorů pro elektromobily, které by mohly být připravené pro výrobu za pouhých pět let. Akvizice amerického start-upu Seeo Inc. (Hayward, CA nedaleko Silicon Valley) to pomůže uskutečnit. Kromě vlastního vývoje v oblasti technologie akumulátorů Bosch nyní vlastní i zásadní know-how inovativních pevných článků pro lithiové akumulátory a také exkluzivní patenty.
 
Doposud bylo deklarovaným cílem průmyslu zdvojnásobit energetickou hustotu akumulátorů a o polovinu snížit jejich cenu do konce tohoto desetiletí. S novými pevnými články vidí Bosch potenciál na více než zdvojnásobení energetické hustoty do roku 2020 a zároveň další výrazné snížení ceny. Srovnatelný elektromobil, který má dnes dojezd 150 km, bude schopen ujet více než 300 km bez dobíjení za nižší cenu.

Strategické rozšíření stávajícího výzkumu baterií
Akvizice Seeo Inc. zapadá do strategie firmy Bosch pro oblast elektromobility. Bosch již nabízí širokou škálu komponentů pro elektromobily od motorů a výkonové elektroniky až po akumulátory. Bosch též realizoval již 30 výrobních projektů souvisejících s elektromobilitou.
 
V současné době technici pracují na vylepšování technologie a lepších propozicích praktického využití elektromobility, protože podle prognózy by do roku 2025 mělo být zhruba 15 % všech nových automobilů vybaveno minimálně hybridním pohonem. V Evropě bude více než třetina všech nových automobilů vybavena elektropohonem - většinou se bude jednat o hybridy typu plug-in.
 
Za tímto účelem se v roce 2014 Bosch spojil s GS Yuasa a Mitsubishi Corporation a byl založen společný podnik Lithium Energy and Power GmbH & Co, jehož cílem je vyvinout silnější generace lithio-ionových akumulátorů. Technologie Seeo Inc. doplňuje práci dosud realizovanou s japonskými partnery společnosti Bosch.

Bosch má první vzorky
Řadu let se výrobci automobilů a dodavatelé snaží vytvořit akumulátory s větší kapacitou. Články jsou důležitým stavebním kamenem - baterie elektromobilu se skládá z mnoha propojených článků. Kapacitu zařízení na uchovávání energie je možné zlepšit různými způsoby. Například v chemii článků hraje hlavní roli materiál, z něhož jsou vyrobeny kladné a záporné póly (katoda a anoda).
 
U běžných lithio-ionových akumulátorů je jedním z důvodů omezené energetické kapacity fakt, že anoda je převážně z grafitu. Při použití technologie Bosch s pevnými články lze vyrábět anody z čistého lithia, což výrazně zvyšuje kapacitu. Kromě toho nové články fungují bez iontové kapaliny, což znamená, že nejsou hořlavé. „Čistá lithiová anoda představuje obrovský inovační skok ve struktuře bateriových článků,” řekl Denner.
 
Díky akvizici společnosti Seeo Inc., má Bosch nyní první vzorek článků, které mají potenciál splnit vysoké standardy v automobilovém průmyslu, kde je vyžadována dlouhá životnost a bezpečnost.