bridgestone představuje pneumatiku turanza t001 | Trendy | autoweek.cz

Bridgestone představuje pneumatiku Turanza T001

Bridgestone představuje pneumatiku Turanza T001

19.03.2012 | Rybecký Vladimír | Trendy

Bridgestone uvádí na trh prémiovou cestovní pneumatiku Turanza T001 využívající nové technologie v konstrukci zvyšující bezpečnost a ochranu životního prostředí.

Nová pneumatika Turanza T001 má pro Bridgestone mimořádný význam, protože jejím cílem je dosažení homologace pro prvovýrobu. Jedná se současně o pneumatiku, která bude určovat měřítka nejvyšší kvality při připravovaném štítkování.

Bridgestone Turanza T001 postupně nahradí stávající cestovní pneumatiku Turanza ER300. Je určena pro širokou škálu vozidel od kompaktních a středně velkých modelů až po velké exkluzivní sedany.

Pneumatika Bridgestone Turanza T001 využívá patentovanou směs Bridgestone NanoPro-Tech zabezpečující vyvážené vlastnosti, které zahrnují jak nízký valivý odpor, tak i vynikající výkon na mokru. Vzájemná interakce mezi polymery, plnivy a ostatní složkami pryžové směsi, používanými v konstrukci pneumatiky, je pod kontrolou až do úrovně nanočástic. Výsledkem je konzistentní směs, která minimalizuje tření mezi molekulami uhlíku, a tím snižuje nadměrnou tvorbu tepla, což vede ke snížení valivého odporu a spotřeby paliva. Upravená kontura s větším vydutím bočnic a větší tuhost nárazníkového pásu zajišťují menší deformace běhounu.

Technologie NanoPro-Tech v kombinaci s lehčí konstrukcí a optimalizovaným tvarem kostry s nízkou hysterezí, potlačující deformace, pomáhá pneumatice Bridgestone Turanza T001 dosáhnout snížení valivého odporu o 19 %, což se projevuje snížením spotřeby paliva o 2,3 %. Rovná styčná plocha znamená rovnoměrnější opotřebení a v důsledku toho i prodloužení životnosti pneumatiky o 15 %.

Pokrokový dezén a nová směs s vysokým obsahem siliky zabezpečují zlepšenou ovladatelnost za všech podmínek. Optimalizovaný tvar a konstrukce zabezpečují dosažení nejlepšího možného kompromisu mezi ovladatelností a jízdním komfortem. Komfort se podařilo dále vylepšit vývojem speciální drážky, která snižuje normovanou hlučnost odvalování o jeden decibel. Nová pneumatika Turanza T001 díky tomu již plní hlukové normy, které by měly začít platit od roku 2016.

Vysoce tuhé příčné a podélné ramenní bloky vzorku vytvářejí optimální kontakt s vozovkou tak, aby byla zajištěn maximální přenos brzdné síly a bezpečná ovladatelnost. Asymetrický multi žebrový dezén má široké drážky pro odvod vody. V porovnání s předchůdcem se může pneumatika Bridgestone Turanza T001 pochlubit o 2 % kratšími brzdnými dráhami na mokru.