během tří let přibude nejméně 150 cng stanic | Trendy | autoweek.cz

Během tří let přibude nejméně 150 CNG stanic

Během tří let přibude nejméně 150 CNG stanic

22.05.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Česká republika má dnes více než 50 plnicích CNG stanic. V současné době stlačený zemní plyn a výstavba těchto stanic doslova zažívá boom. Podle Českého plynárenského svazu během příštích tří let přibude nejméně 150 CNG stanic.

Přibývajícímu počtu vozidel na CNG je nutné přizpůsobit infrastrukturu a zvyšovat počet plnicích stanic. Dvě plynárenské společnosti hodlají během dvou až tří let investovat zhruba půl miliardy korun do vybudování vlastní sítě plnicích stanic na CNG v ČR. Samotná společnost E.ON hodlá během příštích pěti let vydat na budování stanic CNG 0,8 miliardy Kč.

 

Mezi prvními stanicemi by měly zahájit provoz především ty na dálničních tazích a rychlostních komunikacích - za všechny lze jmenovat Devět křížů (oboustranná), Zlín, Gajer u Litomyšle a Mladou Boleslav (rovněž oboustranná).

 

E.ON umožňuje u svých stanic platit už i CCS kartou. „E.ON plánuje v příštích pěti letech postavit v ČR celkem asi 50 plnicích stanic v celkové hodnotě 0,8 miliardy korun,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady ČPS.

 

„Optimální počet CNG stanic pro Českou republiku je 200 až 300 stanic a tento počet během 3 až 5 let nepochybně v ČR bude postaven. Jen společnost Benzina má podepsané kontrakty na 25 stanic a celkově vidí potenciál přidat stojan na plnění CNG až na 40 stanic,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS.

 

„V současné době RWE provozuje 10 plnicích CNG stanic a je lídrem u nás v prodeji CNG. Letos otevřeme další nové CNG stanice u čerpacích stanic Benzina v Plzni, Olomouci a Kosmonosech,“ říká Martin Chalupský, mluvčí skupiny RWE. RWE se v roce 2013 na prodeji CNG podílela téměř čtvrtinovým podílem.

Společnost Vítkovice Doprava chce nejpozději do roku 2016 vybudovat u čerpacích stanic společnosti Benzina 20 plnicích stanic na CNG. Počítá s jejich výstavbou během dvou až tří let, ale většinu stanic chce společnost stihnout otevřít ideálně ještě v roce 2014.

 

Výstavbu CNG stanic mají v plánu i soukromé společnosti, jako např. DB Schenker, která jako jedna z dalších vedle České pošty a dalších plánuje postupný přechod rozvozových vozů na CNG tak jako v Rakousku. Od listopadu loňského roku již společnost využívá a testuje jízdy s tímto pohonem pro rozvoz zásilek v Praze a Středočeském kraji. 

 

Nejvíce, 10 stanic, provozuje RWE Energo, 9 stanic Bonett Gas Investment, 6 stanic VEMEX a po pěti stanicích E.ON a Pražská plynárenská Správa majetku. Zbylých 17 CNG stanic provozují Dopravní podniky a jiné soukromé firmy.

Společnost BENZINA v současnosti nabízí CNG už u čtyř čerpacích stanic (Brno Slatina, Brno ul. Kaštanová, Ostrava Ruská ul. a na dálnici D1 - Humpolec -Vystrkov). 

 

Některé plánované nové CNG stanice v roce 2014

Brno - Břeclav - České Budějovice - D1 Devět křížů - Gajer u Litomyšle - Hodonín - Hradec Králové - Chrudim - Kolín - Kosmonosy - Liberec - Mladá Boleslav - Most - Olomouc - Pardubice - Písek - Plzeň - Praha - Příbram - Zábřeh - Zlín - Žďár nad Sázavou

 (ve velkých městech i více než jedna)

 

Plnicí CNG stanice ve 14 krajích ČR v roce 2014

Praha a Středočeský kraj - 14 stanic

Moravskoslezský a Olomoucký kraj - 11 stanic

Kraj Vysočina, Jihomoravský a Zlínský kraj - 8 stanic

Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj - 8 stanic

Ústecký a Liberecký kraj - 6 stanic

Královehradecký a Pardubický kraj - 5 stanic