continental driver focus | Trendy | autoweek.cz

Continental Driver Focus

Continental Driver Focus

09.03.2013 | Rybecký Vladimír | Trendy

Nová technologie Driver Focus zabraňující rozptylování při jízdě od společnosti Continental Automotive. Využívají k tomu světelný pás LED pomáhající řidiči zaměřit pozornost správným směrem.

Společnost Continental, významný dodavatel automobilového průmyslu, postavil vlastní koncepční vozidlo na bázi Cadillacu XTS vybavené technologií označovanou Driver Focus. Koncept Driver Focus zahrnuje asistenční systémy propojené s universálním světelným LED pásem, jenž je zde nástrojem pro ověřování způsobů jak zabránit rozptýlení řidiče. Vozidlo je rovněž vybavenou infračervenou kamerou analyzátoru řidiče, spojenou s 360° optickým vedením v kabině, které řidiče upozorní na nebezpečné situace.

Člen výkonné rady společnosti Continental a šéf divize pro interiér Helmut Matschi řekl, že řidiči je ku pomoci digitální spolujezdec, jenž neustále prohledává okolí vozidla a zřetelně varuje řidiče když se zdá, že přehlídli nebezpečí. „Toto vozidlo jasně dokládá, jako úlohu má integrace nových technologií pro další snižování rizika nehody,“ řekl Matschi.

Infračervená kamera umístěná v interiéru sleduje výrazy obličeje řidiče a když zjistí, že je řidič je rozptylován, je aktivován světelný kruh Halo a vyvíjí se jemná světelná stopa, která vrací pohled řidiče zpět do správného zorného pole.

V závislosti na situaci, jako je například hrozící čelní srážka dvou vozidel nebo vybočení vozidla z jízdního pruhu, světelný kruh změní způsob nasvícení aby upoutal pozornost řidiče zpět k řízení.

Člen představenstva Divize pro podvozek a bezpečnost společnosti Continental a její president dr. Ralf Cramer řekl, že lidská chyba je příčinou více než 80 % dopravních nehod. „Rozptýlení řidiče patří k závažným příčinám a hraje hlavní roli,“ řekl Cramer. „Důvody jsou komplexní, počínaje nevolností řidiče a monotónní jízdou až po zvýšený stres a přehlcení informacemi. Continental s těmi skutečnostmi bojuje za využití aktivní bezpečnostní technologie, která řidiče upozorní na nebezpečí a v případě potřeby mu pomůže.“

Vozidlo mělo premiéru na chicagském autosalonu .

Driver Focus Vehicle zahrnuje následující systémy:

- infračervená analyzující kamera na sloupku řízení

- optické vedení Halo

- LDW (Lane Department Warning), detekce vybočení z jízdního pruhu s kamerou

- ACC (Adaptive Cruise Control) Takeover, adaptivní tempomat na bázi radaru

- FCW (Forward Collision Warning), výstraha před čelní kolizi

  • Continental Driver Focus
  • Continental Driver Focus
  • Continental Driver Focus
  • Continental Driver Focus