data jsou novým palivem globální ekonomiky | Trendy | autoweek.cz

Data jsou novým palivem globální ekonomiky

Data jsou novým palivem globální ekonomiky

04.11.2015 | Rybecký Vladimír | Trendy

Ekonomiku žene nová surovina. Ale na rozdíl od oceli, zlata, nebo plastu, je neviditelná a nehmotná. Tato surovina je rostoucí tok dat z připojených továren, připojených automobilů a souvisejících produktů neboli data mining.
Při správném použití nabízí data mining obrovský potenciál pro lepší služby zákazníkům a optimalizované výrobní procesy a tudíž větší konkurenceschopnost.
 
„Schopnost vytvářet nové poznatky z velkých objemů dat je klíčovou kompetencí budoucnosti,” říká počítačový vědec Dr. Lothar Baum. V novém výzkumném areálu Bosch v Renningenu vede tým odborníků, kteří jsou zapojeni do výpočetního procesu objevování vzorců u velkých datových souborů neboli data miningu. Mimo jiné se Baumův výzkum zaměřuje na to, jak může být data mining využit k optimalizaci připojeného průmyslu.
 
Centy vytvoří miliony eur
„Data jsou novým palivem globální ekonomiky,” říká Baum. Jeden konkrétní příklad: Na základě vyhodnocení výrobních dat se firmě Bosch podařilo snížit čas potřebný ke kontrole hydraulických ventilů o 17,4 %. Takovéto obrovské úspory jsou významným pokrokem v moderní výrobě, a to navzdory mnoha výrazným zlepšením, která již byla realizována. „Když jde počet kusů do milionů, může se dokonce i úspora několika sekund brzy nasčítat, a z pár centů udělat miliony eur,” říká Baum. Každá ušetřená sekunda a cent posiluje konkurenceschopnost, a tím i atraktivitu vyrobených produktů.
 
Bosch provozuje několik clusterů
Technicky vzato, je to všechno velmi sofistikované. „Zatímco algoritmy jsou v podstatě známé již mnoho desetiletí, doposud nebylo možné získat data do té míry, jak to nyní umožňuje internet věcí. A nedostatek výpočetního výkonu měl za následek, že nebylo možné aplikovat algoritmy na několik miliard datových bodů,” říká Baum.
 
Nyní však díky clusterům, složeným z mnoha propojených serverů, lze tyto obrovské výpočetní úlohy uskutečnit na tisících procesorech ve stejnou dobu. Bosch po celém světě provozuje několik takových clusterů. Lidé hrají v tomto procesu zásadní roli: musí naprogramovat počítače tak, aby mohly zpracovávat miliardy datových bodů účinně a paralelně, nikoliv sériově.
 
34 projektů s mezinárodní přítomností
Bosch provozuje stovky výrobních linek v cca 250 závodech po celém světě. Mnohé z nich jsou již připojeny k internetu. Senzory na těchto linkách posílají data, zatímco algoritmy tyto informace používají ke zjištění možného opotřebení a poskytují informace pro včasnou údržbu. Tím se eliminují neplánované odstávky a zvyšuje produktivita. V novém středisku v Renningenu pomáhá Bosch svým vědcům a inženýrům spolu navzájem komunikovat lépe než předtím, takže mohou vyvíjet takováto řešení.
 
Kromě toho již bylo zahájeno 34 projektů ohledně data miningu. Tým 40 odborníků z celého světa pracuje výhradně na takovýchto projektech. Tímto podporují výrobní spolupracovníky při uvádění těchto projektů do praxe. Datoví experti mají své sídlo převážně v Palo Alto, v Kalifornii v srdci Silicon Valley a v Bangalúru v Indii. Partnery globální aliance Bosch v této oblasti jsou Stanfordská univerzita a Pittsburgská univerzita.
 
Výhody díky transparentnímu výrobnímu procesu
Část věnovaná veledatům (big data) v rámci Bosch internetu věcí (IoT Suite) již umožňuje zkoumat a vyhodnocovat velké objemy dat. IoT Suite je komplexní softwarové řešení, které může být použito pro vývoj, poskytování a provozování aplikací internetu věcí (IoT).
 
Nová pracovní místa pro nové odborníky
Vzhledem k tomu, že obor data mining narůstá, roste i potřeba kvalifikovaných softwarových odborníků u společnosti Bosch.
 
„Datoví vědci musí být obeznámeni se softwarem a být schopni napsat software pro speciální účely. Musí rozumět matematice, statistice a strojovému učení. A co víc, musí mít detailní znalost produktů a jejich výroby, aby mohli správně interpretovat získaná data,” říká Baum.
 
To je další důvod, proč Bosch plánuje v letošním roce zaměstnat 12 000 absolventů vysokých škol. Se softwarem, který je čím dál důležitější ve všech divizích společnosti Bosch, mají absolventi s IT dovednostmi dobré vyhlídky, stejně tak jako inženýři.
 
Další cíl: rychlejší servis v autoservisu
Baum a jeho kolegové v současné době pracují na prognóze, které vozy navštíví Bosch Car Service, kdy, a co budou mít za problém. Servisy poté mohou například připravit náhradní díly potřebné pro opravu. To jim také umožní optimalizovat své zásoby.
 
„Díky tomu, že náhradní díly již budou na skladě v servisu a nebudou muset být nejdříve objednávány, získají řidiči rychlejší a lepší služby. Metody potřebné k vyhodnocení údajů již máme. Vše, co nyní musíte udělat, je nashromáždit dostatek dat, aby bylo možné používat tyto metody v plném rozsahu,” říká Baum.