ekoauta v čr bez poplatku | Trendy | autoweek.cz

Ekoauta v ČR bez poplatku

Ekoauta v ČR bez poplatku

04.04.2018 | | Trendy

Informace spolku Čistá mobilita. Evropské země začínají zavádět různé pobídky k nákupu čistých vozidel. V ČR je aktuálně v mezirezortním řízení úleva pro čistá vozidla (ekoauta, vodík a část hybridů) z placení poplatků za dálniční známky. Pro CNG se bude jednat o úlevu 50 %.
O co se jedná? V České republice předalo ministerstvo dopravy do mezirezortního připomínkového řízení novelu zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích. Novela se týká toho, že vozidla poháněná čistě elektřinou nebo vodíkem nebo v kombinaci s jiným palivem je-li hodnota jejich emisí CO2 v kombinovaném provozu nejvýš 50 g/km by nově měla 100% úlevu z placení dálniční poplatků, u vozidel spalujících stlačený zemní plyn neboli CNG se bude jednat o úlevu 50 %.
 
Spolu s touto změnou se s největší pravděpodobností zavede elektronická dálniční známka a zvýší se poplatek za užití dálnic za rok z 1500 Kč na 2000 Kč.
 
V přípravě jsou také nové registrační značky pro vozidla poháněná alternativním palivem. V současné době se tento návrh novely zákona připravuje na půdě ministerstva dopravy a co nevidět by měl být předán do mezirezortního připomínkového řízení. Tyto registrační značky ztratí bílý podklad a nahradí ho zelený. Bude tedy možné snadno na dálku detekovat vozidla na alternativní paliva.