elektromobilita čez rozšiřuje síť rychlodobíjecích stanic | Trendy | autoweek.cz

Elektromobilita ČEZ rozšiřuje síť rychlodobíjecích stanic

Elektromobilita ČEZ rozšiřuje síť rychlodobíjecích stanic

22.06.2016 | | Trendy

Instalace čtyř nových rychlodobíjecích stanic - v Praze, Brně a ve Zlíně - a jejich obsluha prostřednictvím zákaznické ID karty od počátku prázdnin – jsou poslední novinky z dílny Elektromobility ČEZ.
První veřejnou rychlodobíjecí stanici v České republice zprovoznil ČEZ 20. září 2012. Od té doby jich vyrostlo dalších 13, poslední kvarteto pak během minulého týdne. Nové rychlodobíjecí stanice už několik dní slouží řidičům elektromobilů v Brně (J.P.N. Cars Brno), Praze (Duhová 2, Auto Jarov) a Zlíně (Synot Auto).

„Dostatečně robustní infrastruktura pro rychle se rozvíjející segment elektromobility je momentálně prioritou. Rychlé cestování mezi městy si žádá výstavbu zejména rychlodobíjecích stanic. V řádu týdnů proto postavíme další stanice tohoto typu po celé České republice. Jde o první viditelné výsledky nového kontraktu s vítězem výběrového řízení na dodávku nových rychlodobíjecích stanic, společností ABB Česká republika,“ vysvětluje Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

Elektromobilita ČEZ nyní v České republice provozuje nejrozsáhlejší síť zařízení pro veřejné dobíjení elektromobilů - vedle 14 rychlodobíjecích stanic je řidičům k dispozici i padesátka tzv. stanic normálního dobíjení.

Rychlodobíjecí stanice pod značkou ČEZ rostou i v lokalitách, kde dosud sloužily elektromobilistům klasické stanice. „Vychází to z naší strategie průběžně budovat dlouhodobě fungující síť, v níž se úroveň kvality služby postupně zvyšuje,“ dodává Tomáš Chmelík.

Při využívání celé sítě dobíjecích stanic se uživatel před dobíjením identifikuje jedinečnou RFID kartou. Dobíjení je zpoplatněno na bázi paušálních plateb. Zákazníci Elektromobility ČEZ dosud platili měsíční paušální poplatek 150 Kč pouze za využívání sítě klasických stanic. S instalacemi nových rychlodobíjecích stanic budou identifikace RFID kartou a poplatek za dobíjení vyžadovány v celé síti dobíjecích stanic Elektromobilita ČEZ.

Rychlodobíjecí stanice je standardně vybavena DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS, které umožňují proces nabíjení s výkonem až 50 kW. Dále je k dispozici AC nabíjení se standardním zásuvkou Mennekes, která zvládne nabíjení s výkonem až do 22 kW. Nabíjení s pomocí DC konektorů zajistí 80 % dobití kapacity akumulátoru elektromobilu mezi 20 a 30 minutami. Pro představu – kdyby to bylo možné, tak baterii v oblíbeném iPadu by zvládla stanice dobít asi za 4,5 s, mobilní telefon pod 1 s.