elektromobily pro rozvoz balíků | Trendy | autoweek.cz

Elektromobily pro rozvoz balíků

Elektromobily pro rozvoz balíků

20.02.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

Balíková přepravní společnost GLS plánuje v Česku nasadit desítky elektromobilů. GLS (General Logistics Systems) zajišťuje spolehlivé služby přepravy balíků pro více než 220 000 zákazníků v Evropě doplněné logistickými a expresními službami.
První balíky společnosti GLS se budou pravidelně rozvážet elektromobilem již v tomto pololetí. Do dvou let GLS plánuje pořídit až desítky dodávek s elektrickým pohonem. Tímto krokem celoevropský balíkový přepravce GLS pokračuje v rámci programu ThinkGreen v budování ekologicky šetrného přepravního systému.
 
Podle ředitele GLS Česká republika Pavla Včely proběhlo tento týden testovací doručování balíků elektromobilem Nissan eNV200 Maxi bez větších problémů. Zvyšování podílu elektromobilů na zásilkové přepravě je jedním z důležitých kroků ke zlepšení situace ve velkých městech, která mívají často problémy se smogem.
 
V jihlavské centrále GLS se  sjeli zástupci jednotlivých dep včetně zástupců z Ostravy a Prahy, kde jsou obyvatelé nejvíce sužování smogem.
 
„Testovali jsme dodávku Nissan eNV 200 Maxi s úložným prostorem 8 m3. Vyzkoušeli jsme, jak tento vůz plně naložený 45 těžkými balíky obstojí na standardní doručovací trase v běžném provozu. S dodavatelem jsme se domluvili, že v březnu otestujeme plnohodnotnou dodávku s větším úložným prostorem a větší dojezdovou vzdáleností, protože tyto dva parametry jsou pro nás pochopitelně klíčové,“ uvádí Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.
 
„Elektromobil jsme testovali v nejnáročnějším období. Na Vysočině bylo ráno -2 °C a o elektromobilech je známo, že jim větší mrazy nedělají dobře. Mohli jsme tedy vidět, jaké jsou limity současně nabízené techniky. Testování pro nás bylo přínosné a dodavatel si odnesl mnoho technických postřehů ke specifickým požadavkům balíkové přepravy. Je to první krok do nové epochy a jsme rádi, že našim zákazníkům budou zásilky rozvážet stále ve větší míře vozidla, které neprodukují žádné škodlivé emise,“ dodal Pavel Včela.
 
Společnost GLS má k dispozici 41 centrálních třídících středisek a více než 700 dep. Každý den na silnice vyjíždí okolo 20 000 vozů GLS. V rámci svého ekologickému programu ThinkGreen provozuje na lokálních i dálkových trasách dodávky na stlačený zemní plyn (CNG). V centrech velkých měst, např. Budapešti, Bruselu nebo Düsseldorfu, rozváží zásilky pomocí speciálně upravených elektrokol. Od května 2016 obsluhuje italská GLS centrum Milána 20 elektromobily. Zkušenosti s těmito technologiemi se vyhodnocují a podle výsledků spolehlivosti provozu, jeho ekonomiky a s ohledem na lokální legislativní podmínky se postupně dále rozšiřuje flotila těchto dopravních prostředků šetrných k životnímu prostředí.