elektromobily se v británii moc neprodávají | Trendy | autoweek.cz

Elektromobily se v Británii moc neprodávají

Elektromobily se v Británii moc neprodávají

15.11.2011 | Rybecký Vladimír | Trendy

Ani vydatná vládní podpora nezvyšuje zájem kupujících ve Velké Británii o elektromobily vyžadující dobíjení ze zásuvky. Oproti předpokladům optimistů zájem o ně dokonce klesá.

I přesto, že britská vláda poskytuje na vozidla s elektrickým pohonem podporu ve výši 5000 liber (150 000 Kč), se rok 2011 nestane rokem nástupu elektromobilů. Nedávno uveřejněné údaje ukazují, že prodej vozidel vyžadujících dobíjení v Británii stagnuje.

Ve třetím čtvrtletí 2011 se prodalo pouhých 106 elektrických vozidel. Jedná se o významný pokles proti 465 registrovaným elektřinou poháněným vozům v první čtvrtletí 2011 a 215 vozům registrovaným ve druhém čtvrtletí. Počet elektrických automobilů registrovaných ve Velké Británii je v současnosti 1107, což je nepatrný podíl z celkového počtu 28,5 milionu vozidel.

Při formálním zavedení grantu na elektromobily bývalý ministr dopravy Phillip Hammond uvedl: "Vládní akce na podporu dostupných vozidel a většího počtu dobíjecích míst znamená, že se nacházíme na prahu vzrušující zelené revoluce. Rok 2011 by se měl do dějin zapsat jako rok nástupu elektrických automobilů."

Leckdo si myslí, že na vině pomalého prodeje je vysoká cena těchto vozů, zatímco ostatní včetně nového ministra dopravy Normana Bakera se domnívají, že důvodem je nedostatečná nabídka: "Je nesmysl říkat, že trh se zastavuje. Problém částečně způsobuje nedostupnost kvalitních automobilů. Jsem si jistý, že za pár měsíců se to změní a budeme svědky toho, jak se prodej automobilů produkujících minimum CO2 zlepšuje."