ford a lyft spojují síly při vývoji autonomních vozů | Trendy | autoweek.cz

Ford a Lyft spojují síly při vývoji autonomních vozů

Ford a Lyft spojují síly při vývoji autonomních vozů

02.10.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

Společnosti Ford a Lyft oznámily dohodu o spolupráci. Obě strany momentálně pracují na kompatibilitě svých platforem. Výsledkem bude služba, která umožní zákazníkům přivolat si odvoz autonomním vozem přes chytrý telefon.
Není pochyb o tom, že autonomní vozy v budoucnu změní způsob přepravy lidí i zboží. Rozsah této změny a rychlost nástupu samořiditelných aut budou záviset na spolupráci mezi firmami, úřady a veřejností. Ford proto zahájil spolupráci se společností Lyft, která provozuje stejnojmennou aplikaci umožňující majitelům chytrých telefonů objednat si odvoz.  
 
„Naše nové partnerství se společností Lyft umožní oběma stranám směřovat k cenově dostupnější, spolehlivější a přístupnější dopravě budoucnosti. Představte si to následovně: spustíte ve svém telefonu aplikaci Lyft v době vysoké poptávky, Ford a Lyft budou muset umět pro vás rychle vyslat samořiditelný vůz, který vás dopraví do cíle co možná nejrychleji a nejbezpečněji. A zde naše spolupráce s firmou Lyft začíná,“ řekl Sherif Marakby, viceprezident Ford Motor Company pro oblast autonomních vozů a elektrifikaci.
 
Značka Lyft má síť zákazníků, těší se rostoucímu zájmu o své služby a disponuje velkými znalostmi dopravních toků ve městech. Společnost Ford má zkušenosti s vývojem technických řešení pro autonomní vozy a výrobou ve velkém měřítku. Společně tak mohou obě strany přijmout ta nejlepší rozhodnutí pro budoucnost. K otázkám, jež bude potřeba zodpovědět, patří mimo jiné:
- Jak vytvořit technologickou platformu, která by efektivně spolupracovala s platformou partnerské strany (jako je Lyft) na rychlém vyslání autonomního vozu?
- Ve kterých městech službu provozovat?
- Jaká infrastruktura bude zapotřebí k udržování flotily samořiditelných vozů tak, aby byly zákazníkům vždy k dispozici?
 
Někteří vnímají příchod autonomních vozů jako závod o to, kdo bude první. Ford nicméně směřuje své úsilí k vybudování služby vycházející z reálných lidských potřeb a přání. Silný důraz přitom klade na bezpečnost a spolehlivost.
 
„Během budování technologické platformy vyšleme do sítě Lyftu živé řidiče. To nám umožní otestovat kompatibilitu našeho rozhraní s platformou Lyftu. Naše vývojářské týmy již spolupracují na tom, aby spolu oba systémy uměly komunikovat. Cílem je, aby zákazník využívající aplikaci Lyft nepoznal žádný rozdíl,“ řekl Marakby.
 
Ford zároveň zapojí do sítě Lyft i své autonomní prototypy. Neposadí do nich však zákazníky, dokud si nebude zcela jistý, že technologie je dostatečně vyspělá. Partnerství s Lyftem pomůže urychlit cestu k ziskovému a proveditelnému obchodnímu modelu samořiditelných vozidel.