ford vylehčuje svá auta | Trendy | autoweek.cz

Ford vylehčuje svá auta

Ford vylehčuje svá auta

12.12.2015 | Rybecký Vladimír | Trendy

Ke snížení energetické náročnosti a celkového dopadu automobilů na životní prostředí mohou přispět i lehké materiály jako hliník, uhlíková vlákna nebo vysokopevnostní oceli.
Nové výrobní postupy umožňují vytvářet vysokopevnostní hliníkové konstrukce, které jsou lehké, ale nesnižují pevnost karoserie. Ekologicky šetrné materiály už nacházejí uplatnění i v takových modelech, jako je nový Ford F-150. Například jeho sedadla mohou být potažena látkou z vlákna Repreve, vyráběného z recyklovaných plastových lahví. Jen letos tak Ford použil více než pět milionů lahví, které by jinak zamířily na skládku. Plast použitý v elektroinstalaci je zpevněný rýžovými slupkami, palivové vedení se vyrábí z rostlinného oleje, sedadla jsou ze sójových bobů a recyklované bavlny.
 
Díly nosné struktury karoserie modelu F-150 se vyrábějí z rozměrných hliníkových plátů. Zbytky z nich se recyklovaly i dříve, ale spadly při tom do nižší kategorie „sekundárního hliníku“. Ford je nyní recykluje a znovu používá přímo v procesu výroby karoserií, a to bez zhoršení kvality.
 
Z úsilí o odlehčování konstrukce těží i řada evropských modelů Fordu, například B-MAX, Fiesta, nové Mondeo nebo nový S-MAX. Mondeo má sloupky karoserie a střešní nosníky vyrobené z hydraulicky tvářené vysokopevnostní oceli. Jedná se o vůbec první uplatnění této technologie ve výrobě automobilů. Hořčíková vnitřní část víka zavazadlového prostoru čtyř- a pětidveřové verze Mondea je přibližně o 40 procent lehčí než odpovídající ocelový díl.
 
Odborníci Fordu se aktuálně zabývají uplatněním uhlíkových kompozitů vyráběných ve větších objemech a s nižšími náklady, než umožňuje běžná technologie výroby dílů z uhlíkových vláken. Takzvaný karbon se vyznačuje extrémně nízkou hmotností a vysokou pevností, proto se používá v leteckém průmyslu nebo závodních automobilech. Cílem Fordu je zmenšit energetickou náročnost výroby uhlíkových kompozitů, snížit náklady na vstupní suroviny a vyvinout recyklační procesy.
  • Ford vylehčuje svá auta
  • Ford vylehčuje svá auta
  • Ford vylehčuje svá auta
  • Ford vylehčuje svá auta