harrods po 100 letech použije elektromobil | Trendy | autoweek.cz

Harrods po 100 letech použije elektromobil

Harrods po 100 letech použije elektromobil

05.04.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

Více než 100 let poté, co legendární londýnský obchodní dům rozšířil svůj vozový park o první elektromobil, se Harrods k elektrickému pohonu vrací prostřednictvím dodávky Nissan e-NV200.
Nissan britskému obchodnímu domu Harrods dodal plně elektricky poháněný dodávkový vůz e-NV200. Elektrická dodávka v tradičních firemních barvách Harrods bude denně rozvážet zboží zákazníkům. Plně elektrickou dodávku si společnost Harrods převzala od Nissanu před svým luxusním obchodním domem ve čtvrti Knightsbridge.
 
Britský obchodní dům se tak řadí po bok společností, které ve svém vozovém parku již mají bezemisní Nissan e-NV200. Nissan doposud v Evropě firmám prodal více než 27 000 elektromobilů. Nissan e-NV200 byl pro distribuční účely a potřeby domu Harrods speciálně upraven. Nákladový prostor je kompletně chlazený a obsahuje regály, které zajišťují optimální podmínky pro přepravu čerstvých potravin. Aby byl vůz v ulicích snadno rozpoznatelný, je zbarven v tradiční firemní zelené a zlaté.
 
Nissan e-NV200 má podle evropského cyklu NEDC dojezd na jedno nabití 170 km. To znamená, že zvládne týdně rozvézt až 50 zásilek, přičemž v oblasti Londýna najede průměrně 240 km. V Harrods jej tak mohou nabíjet pouze jednou týdně. S náklady na provoz, které činí 0,03 eura na 1 km, je praktickým alternativním řešením dopravy s pozitivním dopadem na kvalitu ovzduší v centru města.
 
V roce 1919 obchod Harrods používal americké elektromobily Walker, které měly místo pneumatik plné pryžové obruče. Počet elektromobilů, které rozvážely zboží londýnským zákazníkům, se postupně rozrostl až na 60 vozů a společnost Harrods se tak zařadila mezi první firmy ve Spojeném království, které si vybudovaly plně elektrický vozový park. Rostoucí obliba zážehových motorů ale způsobila jejich ústup z provozu. Nissan vyvinul novou infrastrukturu i technická řešení, a tak se může plně elektrická dodávka do vozového parku obchodu Harrods znovu vrátit.
 
Gareth Dunsmore, ředitel divize elektromobilů ve společnosti Nissan Europe, uvedl: „Nissan e-NV200 jsme navrhli pro pokrokově smýšlející firmy. Harrods jde příkladem ostatním evropským prodejcům a ukazuje, jak lze uhlíkovou stopu obchodní činnosti snížit pomocí elektromobilů, které jsou navíc tak praktické a flexibilní, že s nimi lze rozvážet zboží zákazníkům v celém Londýně.“
 
Nissan už celosvětově prodal více než 290 000 elektromobilů. Harrods patří mezi 900 firem, které se ve snaze o udržitelnější budoucnost obrátily právě na automobilku Nissan.
 
Společnost Harrods zákazníky poprvé přivítala v roce 1834. Ve svých začátcích se soustředila na velkoobchodní prodej potravin a čaje ve východní části Londýna. Časem se rozrostla ve světově nejproslavenější obchodní dům známý bezkonkurenčním sortimentem luxusního zboží.
 
  • Harrods po 100 letech použije elektromobil
  • Harrods po 100 letech použije elektromobil
  • Harrods po 100 letech použije elektromobil
  • Harrods po 100 letech použije elektromobil