hyundai představil studii hdc-6 neptune | Trendy | autoweek.cz

Hyundai představil studii HDC-6 Neptune

Hyundai představil studii HDC-6 Neptune

31.10.2019 | Rybecký Vladimír | Trendy

Hyundai HDC-6 Neptune reprezentuje budoucnost nákladního vozidla designem, technickou výbavou kabiny i pohonným ústrojím s palivovými články na vodík.
Společnost Hyundai Motor (HMC) na severoamerickém veletrhu užitkových vozidel NACV (North American Commercial Vehicle Show) v kongresovém centru Georgia World Congress Center v Atlantě (Georgia) odhalila studii těžkého nákladního vozidla HDC-6 Neptune Concept. Souprava koncepčního tahače a návěsu je pohledem do budoucnosti nákladní dopravy v USA i na celém světě jako ukázka produktů strategického plánu „Fuel Cell Electric Vehicle (FCEV) 2030 Vision“, zaměřeného na široké využití palivových článků na vodík.
 
Palivové články jsou ideálním řešením pro těžká užitková vozidla a dálkovou přepravu, protože nabízejí dlouhý dojezd, vyšší užitečnou hmotnost, kratší doplňování paliva a nižší celkové náklady. Hyundai začíná zkoumat různé příležitosti na americkém trhu a je otevřený spolupráci s ostatními partnery na budování vodíkového „ekosystému“ pro užitková vozidla.
 
„Představením studie HDC-6 Neptune, prvního konceptu výhradně vodíkového užitkového vozidla společnosti Hyundai Motor, začínáme zkoumat příležitosti na trhu s užitkovými vozidly v USA. Kromě toho chceme spolupracovat s ostatními partnery na výstavbě vodíkového ekosystému pro užitková vozidla,“ řekl vedoucí obchodní divize užitkových vozidel Hyundai Edward Lee.
 
Jedním z hlavních zdrojů inspirace pro design studie HDC-6 Neptune Concept byly aerodynamické vlakové soupravy z let 1936 až 1959, které jsou skvělým příkladem průmyslového designu Art Deco. Maska chladiče zabírá vzhledem k vyšším požadavkům na chlazení celou spodní část přídě. Do masky chladiče jsou začleněny výsuvné schůdky. Kombinací konceptů bezkapotové a kapotové budky bylo dosaženo efektivní využití obestavěného prostoru i lepší ergonomie.
 
„Pohon s palivovými články nám poskytl příležitost nově definovat klasickou typologii nákladních vozidel a jejich uspořádání Designérský tým divize užitkových vozidel začínal s čistým listem papíru a zaměřil se na nově definovanou funkčnost, která mění veškerá měřítka, čímž přenáší užitková vozidla do budoucnosti,“ řekl šéfdesignér koncernu Hyundai Motor Group Luc Donckerwolke.
 
„HDC-6 Neptune se vyznačuje průkopnickým futuristickým konstrukčním uspořádáním, které umožňuje maximálně využít potenciál nové generace elektricky poháněných vozidel, napájených palivovými články,“ řekl vedoucí designérského centra Hyundai SangYup Lee.
 
  • Hyundai představil studii HDC-6 Neptune
  • Hyundai představil studii HDC-6 Neptune
  • Hyundai představil studii HDC-6 Neptune
  • Hyundai představil studii HDC-6 Neptune
  • Hyundai představil studii HDC-6 Neptune
  • Hyundai představil studii HDC-6 Neptune
  • Hyundai představil studii HDC-6 Neptune