jakou zvolit navigaci do auta a kam ji umístit? | Trendy | autoweek.cz

Jakou zvolit navigaci do auta a kam ji umístit?

Jakou zvolit navigaci do auta a kam ji umístit?

24.08.2017 | | Autoservis

Tradiční GPS navigace je dnes pro motoristy téměř nutností. Navigace se pohybují ve velkém cenovém rozpětí podle funkcí a služeb, které nabízejí. Jejich výhodou oproti chytrému telefonu je především nulová spotřeba vašich mobilních dat, výdrž baterie a kvalitnější příjem údajů z navigačních družic.
Specializované přístroje pro navigaci
GPS navigace, které jsou běžně dostupné v obchodech, se dělí do dvou základních kategorií – automobilové a turistické. Tyto dvě třídy se prolínají v různých systémech pro motocykly (kde jde povětšinou o klasickou automobilovou navigaci, ovšem ve vodotěsném provedení a s displejem uzpůsobeným pro ovládání v rukavicích) a navigace pro cyklisty (obdoba navigace motocyklové, která ale vychází z navigace pro pěší trasy).
 
Nejdůležitějším faktorem však jsou samostatné mapové podklady a možnost jejich aktualizace. Máloco dokáže cestu znepříjemnit tak, jako když vás navigace svede z již rok dostavěné dálnice na klikatící se okresky, protože nemá o její existenci tušení.
 
Některé firmy nabízejí aktualizace zdarma, jiné zdarma na určitou dobu od nákupu, u jiných si můžete za příplatek dokoupit nebo již obsahují v ceně doživotní aktualizace mapových podkladů. U dalších si musíte vždy koupit nový balíček map zvlášť. Doporučovali bychom navigace s alespoň nějakou formou bezplatné aktualizace map po určité období, protože za neustálou aktualizaci map dáte často nakonec více peněz než za samotný přístroj.
 
Mobilní alternativa
V poslední době jsou čím dál populárnější navigační aplikace pro chytré telefony. Aplikace jsou většinou levnější a smíříte-li se s některými omezeními, možná vám bude stačit i některá ze zdarma dostupných, například Waze či navigace skrze mapy Google. Ne všechny ale fungují bez připojení k internetu, což je třeba zohlednit zejména při cestách do zahraničí. U aplikací zdarma si rovněž ověřte, zda obsahují i hlasovou navigaci a pomocníka jízdy v pruzích. Slabinou je také nutnost dobíjení, možné přehřívání mobilního telefonu (který není stavěn na dlouhodobé fungování s rozsvíceným displejem) a horší příjem GPS signálu.
 
Vzhledem ke zrušení roamingu ve všech zemích Evropské unie při cestách po členských zemích (ale pozor - nejsou to všechny evropské země!) platí pro volání i přenesená data stejné podmínky, jako v domovském státě. To pro občany ČR znamená značně výhodnější používání online aplikací pro navigování.
 
Pokud vám i tak vyhovuje navigace ve vašem smartphonu, je nutné řešit její praktické umístění. Pořiďte si proto vhodný kvalitní držák na mobilní telefon, který vám zajistí dobrý výhled na zobrazované mapy a telefon bude zároveň na dosah ruky.
 
Také nezapomeňte na nabíječku do zapalovače, která udrží váš telefon celou cestu při životě. Doporučujeme zakoupit nabíječku s rozdvojkou, která umožní dobíjení dvou či více zařízení zároveň. Při dlouhých cestách ji ocení i spolucestující, kteří budou mít možnost si také telefon dobít.
 
Kam správně navigaci umístit?
Naprostá většina řidičů má GPS navigaci přichycenou na čelním skle. Policejní hlídka jim však kvůli tomu může znepříjemnit život. Navigace, stejně jako cokoliv jiného, totiž nesmí bránit ve výhledu z automobilu. Pokud si ji tedy umístíte do zorného pole, porušujete zákon. Přestože policie bývá v tomto směru hodně mírná, nevhodné umístění přístroje může znamenat až dva tisíce korun pokuty, stejně jako například voňavé stromečky na zrcátku řidiče. Při cestách do zahraničí počítejte s tím, že ne všude jsou policisté tak benevolentní, takže se vám může cesta notně prodražit.
 
Jak specifikovat zorné pole řidiče? To je různé a závislé na typu vozu, výšce řidiče a nastavení sedadla. Nedá se říci, že zorné pole řidiče je celé čelní sklo. U mnoha automobilů je spodní část prosklení, přes níž je vidět přední kapota, naprosto opticky nevyužívaná a nejde o zorné pole řidiče. Další možností je umístit navigaci na místo, které není stírané od stěračů, takže v případě horšího počasí také nejde o zorné pole. Jsou také řidiči, kteří si navigaci upevňují na boční okénko.  Nezapomínejte ale, že i toto prosklení může být součástí zorného pole.
 
Co dál?
Nemusíte se bát, že výběrem a nákupem správné navigace nebo potřebných komponentů pro držení a nabíjení mobilního telefonu strávíte celý den. Vše totiž nakoupíte jednoduše, pohodlně a rychle v jakékoli z více než 80 kamenných prodejen sítě Auto Kelly.
 
Před dovolenou také doporučujeme nechat vůz zkontrolovat v autoservisu nebo si sjednat asistenci pro případ poruchy. Například síť partnerských servisů Auto Kelly nabízí praktickou asistenci na cestách spojenou s kontrolou vozu před cestou samotnou za výhodnou cenu. Vybrat si můžete ze dvou úrovní asistence. Ta základní je platná na území ČR, Chorvatska, Slovenska, Slovinska, Maďarska, Itálie, Rakouska a Německa. Exkluzivní platí na území celé Evropy. V případě poruchy tak nejste odkázaní sami na sebe, ale na profesionální pomoc Auto Kelly Assistance.