je nebo není zájem o ojeté hybridy? | Trendy | autoweek.cz

Je nebo není zájem o ojeté hybridy?

Je nebo není zájem o ojeté hybridy?

20.05.2016 | Rybecký Vladimír | Trendy

Podle průzkumu společnosti Auto ESA poptávka po ojetých hybridech výrazně roste, nabídka však chybí. Naproti tomu společnost AAA Auto hlásí dlouhodobě nejnižší zájem o vozy s hybridním pohonem.
Podle interního průzkumu společnosti Auto ESA si hybridní automobily pomalu ale jistě získávají svoje stálé místo v nabídkách autobazarů. Poptávka po ojetých hybridech však zatím několikanásobně převyšuje nabídku. Autobazary totiž registrují nárůst poptávky až v desítkách procent. Ačkoliv v absolutním čísle nejde zatím o nijak závratné počty, jedná se o významný trend.
 
„Na našem webu evidujeme zvýšenou poptávku po vozidlech s hybridním pohonem. Zatímco za celý rok 2015 bylo na našich webových stránkách registrováno cca 1300 dotazů na hybridní pohon, jen za první čtyři měsíce roku 2016 to bylo již 713 poptávek. Meziročně se tak jedná o nárůst poptávky o 64,5 %“, říká Pavel Foltýn z Auto ESA.
 
Podle zástupců Auto ESA poptávají zákazníci především modely Toyota Prius nebo Honda Insight. Překvapivě se však objevují i zájemci o exkluzivní sportovní vozy s hybridním pohonem. „Aktuálně evidujeme dvě poptávky od zákazníků, kteří mají zájem o vůz Tesla model S, a ozval se také klient, který poptává exkluzivní model BMW i8. Těchto vozidel je však v celé Evropě na prodej pouhých cca 90 kusů a bude tedy relativně obtížné konkrétní vůz na evropském trhu vůbec zajistit,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA. Podle Foltýna se ceny těchto ojetých vozidel pohybují v rozmezí v cenách od 90 000 do 160 000 €.
 
Jakkoliv poptávka po ojetých hybridech roste, nabídka je zatím velmi omezená. „Na českém trhu aktuálně nejezdí příliš modelů s hybridním pohonem, proto zatím neregistrujeme nijak významnou nabídku takových vozů,“ komentuje Foltýn nízký počet ojetých hybridů na českém trhu.
 
Naproti tomu společnost AAA Auto uvádí, že na českém trhu letos naopak zaznamenává snížení poptávky po ojetých hybridních automobilech.
 
„Vzhledem k historicky velmi nízkým cenám paliv registrujeme dlouhodobě nejnižší zájem o vozy s hybridním pohonem. Zatímco loni na webových stránkách aaaauto.cz hybridní zadalo dotaz na hybridní vůz 15 000 lidí, letos to od začátku roku do poloviny května to bylo jen několik stovek. Měsíčně přitom jen v České republice zobchodujeme přes 4000 automobilů. Lidé se chovají díky stále levným pohonným hmotám spíše méně ekologicky, a proto rychle stoupá zájem o vozy s větší spotřebou, a to zejména o SUV, čtyřkolky a velké luxusní a manažerské vozy. Pokud máme v nabídce hybrid, většinou skončí jako export do Německa,“ zdůraznila generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.
 
„Podle našich průzkumů se čeští zákazníci u hybridů obávají případných vysokých servisních nákladů v případě poruchy, které jsou časté zejména u starších ročníků těchto vozidel,“ dodala Topolová.