jezdí sdílenými auty, šetří za parkování | Trendy | autoweek.cz

Jezdí sdílenými auty, šetří za parkování

Jezdí sdílenými auty, šetří za parkování

26.08.2020 | Rybecký Vladimír | Trendy

Uživatelé carsharingu Autonapůl mohou naplno využívat nová zvýhodněná pravidla parkování v centru Liberce.
Stačí přijet, zaparkovat, vrátit se k vozu a odjet, případně vůz odstavit pro dalšího uživatele. Vše řeší parkovací karta umístěná viditelně za čelním sklem vozu, která je v současnosti už ve všech vozech carsharingového družstva Autonapůl v Liberci.
 
„Uživatelé ušetří za parkování. Po své rezervaci mohou sdílníci auto pohodlně, bez parkovného, odstavit. Jak ukazuje praxe nejen ve světě, ale i v jiných městech ČR, kde má Autonapůl svůj vozový park, může jedno moderní sdílené auto nahradit až 10 aut soukromých a ulevit tak přetíženému městskému prostoru. V Česku v současné době nějaká podpora carsharingu funguje například v Praze, Brně, Plzni či Českých Budějovicích a městu Liberec patří poděkování, že se k nim přidává,“ říká ředitel carsharingové společnosti Autonapůl Mgr. Michal Šimoník.
 
„Chceme podpořit ekologicky šetrnou dopravu obyvatel a motivovat je k ní. Jak ukazují zkušenosti ze světa i jiných míst u nás, mohou sdílená auta postupně snížit počet aut ve veřejném prostoru, a tím i snížit lokální znečištění ovzduší. Proto jsme se rozhodli, že formou výhodného parkování uživatele sdílených aut podpoříme,“ říká náměstek libereckého primátora Mgr. Jiří Šolc, který odpovídá za technickou správu města a informační technologie města Liberce.
 
Uživatelé carsharingu mohou díky zvýhodnění ušetřit od 5 do 40 Kč za každou hodinu parkování, nemusejí kupovat parkovací lístky ani posílat platební SMS zprávy. Tato možnost platí v červených, oranžových, žlutých, zelených, hnědých i černých zónách placeného stání, netýká se však modré zóny rezidentního stání. Provozovatel sdílených vozů splnil veškeré podmínky stanovené libereckým magistrátem, který se rozhodl podporovat udržitelné formy dopravy.
 
Podpora sdílených automobilů je pro města vhodný nástroj, kterým mohou efektivně přispět ke snižování počtu aut v ulicích a motivovat obyvatele při jejich cestách ke kombinaci různých druhů udržitelné dopravy. Uživatel carsharingu totiž pro každodenní cesty například typicky využívá veřejnou dopravu, chůzi či kolo a carsharing je pro něj dostupné řešení když je pro některý typ cesty vhodnější osobní vůz. Carsharing také může podpořit cestovní ruch ve městě i celém kraji.
 
Uživatel Autonapůl z Liberce můžete využít služeb carsharingu v dalších osmi krajských městech ČR včetně Prahy a Brna. Cestující Českých drah mohou své ČD body využít jako slevu na služby tohoto carsharingu.
 
Autonapůl v Liberci aktuálně provozuje čtyři sdílené vozy, celorepublikově se jedná o flotilu zhruba 80 sdílených aut různých kategorií od nejmenších městských vozů přes rodinná kombi po osobní dodávky či elektromobily. Působí v Praze, Brně, Pardubicích, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě, Českých Budějovicích a Plzni.