když se dotknou nárazníky | Trendy | autoweek.cz

Když se dotknou nárazníky

Když se dotknou nárazníky

28.05.2015 | Rybecký Vladimír | Trendy

Nissan umí omezit nehody při couvání během parkování. Prokázal to při akci, během níž řidičům v reálných podmínkách předvedl přínos vyspělých technologií. Vyšel při tom z ankety, která ukázala, že Italové způsobili téměř trojnásobek nehod oproti Britům, kteří umí parkovat nejlépe.
Podle průzkumu společnosti Nissan utrpěl během uplynulých pěti let každý třetí řidič v Evropě škodu na vozidle, přičemž 16 % těchto případů nastalo při parkování. Plných 45 % všech nehod, které se v Evropě za uplynulých pět let při parkování odehrály, zavinilo couvání.
 
Anketu prováděla globální výzkumná agentura YouGov, která se dotazovala celkem 9177 řidičů ve Velké Británii, Francii, Německu, Itálii a Španělsku. Cílem průzkumu bylo zjistit příčiny a následky nehod při parkování.
 
Nejvíce náchylní k nehodám se ukázali být Italové, z nichž poškození vozu za příslušné období hlásil každý druhý řidič. Nehody při parkování se na tom měly podíl 26 %. Jako nejvíce ostražití motoristé se naopak projevili Britové - nehodu související s parkováním uvedlo pouhých 10 %.  Titul nejčastěji bourajících řidičů v Evropě jen o vlas unikl Španělům, kterým se při parkování stala čtvrtina všech nehod v zemi, a umístili se tak těsně za Italy. Lépe zaparkovat dokážou Němci a Francouzi, kteří při parkování zaznamenali jen 11 % resp. 10 % srážek.
 
Couvání se ukázalo být nejnáročnějším manévrem pro čtyři z pěti dotazovaných národů. Během tohoto manévru došlo k 45 % veškerých srážek při parkování, v Itálii bylo při jízdě pozpátku zaznamenáno dokonce 51 % srážek.
 
Větší pozor by si měli dávat řidiči modelů kombi. V této populární kategorii vozů byl totiž zaznamenán nejvyšší počet nehod (27 %).
 
Řidiči si hrozící nebezpečí mnohdy ani neuvědomují. Proto se jim Nissan rozhodl pomoci a předvést, co pro ně mohou udělat moderní technologie. V Římě bylo za tímto účelem přestavěno několik vozidel, na nichž Nissan předváděl výhody technologií implementovaných v  kompaktním hatchbacku Pulsar - panoramatického kamerového parkovacího systému a systému monitorování pohybujících se objektů.
 
Panoramatický kamerový parkovací systém je navržen tak, aby řidiči pomohl zaparkovat. Při zajíždění  na parkovací místo zobrazuje řidiči virtuální pohled na vozidlo z ptačí perspektivy.
 
 „Tím, že jsme v Itálii vzali technologii z modelu Pulsar a použili ji přímo ve vozidlech, jsme poskytli řidičům příležitost na vlastní oči se přesvědčit, jak jim může panoramatický kamerový parkovací systém ulevit od stresu a pomoci s jistotou zaparkovat - a také zabránit škodám na vozidle," uvedl viceprezident pro marketing společnosti Nissan Europe Bastien Schupp.
 
Země Pořadí Poškození vozidla
za posledních 5 let
Procento nehod
při parkování
Itálie 1. 50 % 26 %
Španělsko 2. 40 % 25 %
Německo 3. 25 % 11 %
Francie 4. 25 % 10 %
Velká Británie 5. 24 % 10 %

  • Když se dotknou nárazníky
  • Když se dotknou nárazníky
  • Když se dotknou nárazníky