mercedes integruje navigaci s brýlemi google glass | Trendy | autoweek.cz

Mercedes integruje navigaci s brýlemi Google Glass

Mercedes integruje navigaci s brýlemi Google Glass

02.11.2013 | Rybecký Vladimír | Trendy

První krok k plynulému přechodu mezi řízením vozu a tzv. digitálním životem byl učiněn. Brýle Google Glass zobrazují údaje na pravé straně zorného pole svého nositele.

Mercedes-Benz vyvinul navigační systém, jenž využívá brýle s hlasově aktivovaným rozhraním na jedné z čoček Google Glass. Systém propojuje zážitek z jízdy s tím, co Mercedes označuje jako „digitální život“.

„Jedná se o příklad plynulého přechodu, neboť zůstáváte připojeni v okamžiku, kdy nastupujete do automobilu, když řídíte i když z vozu vystoupíte,“ uvedl vedoucí oddělení pro výzkum a vývoj Mercedesu-Benz v Severní Americe Johann Jungwirth.

Hlavním cílem Mercedesu je umožnit řidičům v jejich automobilech přístup ke stejným informacím, jaké mají uloženy ve svých chytrých telefonech, osobních počítačích a jiných digitálních přístrojích.

Verze brýlí Google Glass od Mercedesu nabízí několik funkcí. Dokáže například dovést řidiče k jeho vozu a přenést adresu destinace do navigačního systému automobilu. Poté, co řidič vůz opustí, Google Glass opět přebírá tuto funkci a dovede nositele do cíle cesty.

Mercedes-Benz oznámil, že aplikaci Google Glass bude nabízet hned, jakmile Google tento vynález uvede do prodeje. Brýle Google Glass by mohly řidičům nabídnout kvalitnější a bezpečnější internetové připojení v automobilu, a to je věc, kterou zákazníci požadují. Mercedes-Benz by mohl ve spojení s Google Glass nabízet také řadu aplikací informačního a zábavného systému.

Generální ředitel agentury pro výzkum trhu Puls Konrad Wessner řekl, že aplikace v Google Glass zavedou i další automobilky, nicméně hlavní konkurenti Mercedesu Audi a BMW dosud žádné plány v této oblasti neoznámili.

Podle studie uskutečněné agenturou Puls 45 % německých majitelů automobilů mělo zájem o používání Google Glass ve spojení s internetem a 47 % řeklo, že ve svém automobilu chtějí mít přímé internetové připojení.

Řidiči by podle Wesnera mohli Google Glass používat pro aplikace jako jsou hudba, e-maily, dopravní informace v reálném čase a další. „Řidiči mohou používat internet a informační a zábavné aplikace bez velkého rozptýlení,“ řekl Wessner. „Obvykle musíte odtrhnout oči od silnice a podívat se na obrazovku na konzoli, ale s použitím Google Glass váš pohled zůstává upřen na silnici.“

Mercedes však připouští, že třebaže dosud neexistují žádné zákony zakazující používání Google Glass za jízdy, zařízení by mohlo způsobit nebezpečné rozptylování. Jungwirth k tomu pro jistotu říká: „Je samozřejmé, že nechceme, aby lidé používali Google Glass za jízdy.“