nejjasnější led zdroj pro světlomety automobilů | Trendy | autoweek.cz

Nejjasnější LED zdroj pro světlomety automobilů

Nejjasnější LED zdroj pro světlomety automobilů

12.12.2014 | Rybecký Vladimír | Trendy

Společnost OSRAM OptoSemiconductors představila LED zdroj pro světlomety automobilů, který má třikrát větší svítivost než doposud existující typy.

Laboratorní výkon nového LED zdroje společnosti OSRAM OptoSemiconductors dosahuje enormních hodnot 1400 lm a 200 Mcd/m2. To znamená, že pro vytvoření kompletního potkávacího světla lze použít pouze jediný LED čip. V minulosti bylo pro tento účel vždy potřeba několik LED čipů, a to v závislosti na konstrukci a typu použitého světlometu.

 

Obrovský jas je výsledkem kombinace čipové technologie UX:3, technologie keramické konverze a technologie vysokého proudu použité v projektorových aplikacích. V budoucnu tedy bude možné navrhovat mnohem menší světlomety - ve velikosti krabičky od zápalek - se všemi funkcemi světlometů.

 

Díky OSRAM LED technologii může být v blízké budoucnosti realitou jednotka potkávacího světla měřící pouhých 30 mm x 50 mm a produkující světelný tok s neuvěřitelnými 1400 lm, jejímž světelným zdrojem bude jediný LED čip. Při 200 Mcd/m2 má tento zdroj 3x větší svítivost než současné světelné diody pro tyto aplikace a ztrácí méně než deset procent své intenzity dokonce i při vysoké provozní teplotě 85 °C.

 

„Při vývoji tohoto typu LED zdroje jsme využili naši bohatou zkušenost v projektorových aplikacích, spojili technologii vysokého proudu použitou v těchto aplikacích s čipovou technologií UX:3 a technologií keramické konverze, což je běžná praxe pro bílé světlometové LED,“ uvádí specialista v OSRAM OptoSemiconductors Stefan Grötsch.

 

Při vývoji byla použita speciální výrobní technologie doposud využívaná u řady Osram Ostar. Ta zahrnuje pájení čipu přímo do mědi. Velké množství tepla produkovaného jako výsledek vysokého výkonu tak lze odvést mnohem snadněji, což v důsledku značně zlepšuje tepelné spojení s chladící částí systému.

 

Cesta k sériové výrobě

Vysoké parametrické hodnoty jasu byly naměřeny v laboratoři, nicméně je nutné dosáhnout těchto hodnot v krátké době i při sériové výrobě. Výsledky výzkumných a vývojových prací v OSRAM OptoSemiconductors proto budou v průběhu příštího roku postupně integrovány do vývoje sériového výrobku.

 

Spolu s využitím laserové technologie, která nabízí velmi vysoký světelný výkon, mohou tyto nové LED zdroje přispět k mimořádně kompaktnímu provedení světlometů a výrazně tak rozšířit výrobkovou řadu OSRAM určenou pro automobilový průmysl.

 

Je pravděpodobné, že budoucí vývoj světlometů bude směřovat k ultrakompaktnímu provedení, které zahrne laserová dálková světla a LED potkávací světla. Další automobilové aplikace s použitím LED, jako osvětlení interiéru vozu a nové typy head-up displejů (tj. zobrazení důležitých údajů z přístrojové desky přímo na předním skle vozidla, nebo jako video prostoru přímo před vozidlem, nebo jako navigační instrukce), budou brzy následovat. Oproti současně existujícím systémům vyniknou grafickou vyspělostí a mnohem větší živostí. Klasifikovány budou jako displeje rozšířené reality, protože obohatí pozorovací možnosti řidiče o realističtější informace a vytvoří tak nový standard zobrazovaní.

  • Nejjasnější LED zdroj pro světlomety automobilů
  • Nejjasnější LED zdroj pro světlomety automobilů