nenechte se oklamat moderním nablýskaným zařízením | Trendy | autoweek.cz

Nenechte se oklamat moderním nablýskaným zařízením

Nenechte se oklamat moderním nablýskaným zařízením

14.09.2016 | | Trendy

Na trhu se zařízeními se odehrává bitva. Snaha vytvářet ze všeho spotřební produkt vede k tomu, že tradiční výrobci počítačů a notebooků se snaží soupeřit s velkými hráči na poli spotřební elektroniky. Ti chtějí uživatelskou zkušenost ze spotřební oblasti nabízet i podnikům. Ale za jakou cenu?
Přímým důsledkem je, že pracovníci odpovědní za nákup nové techniky jsou pak stíráním hranic mezi spotřebními a profesionálními zařízeními pro podniky často zmatení a mají problém se rozhodnout, jaké zařízení bude pro jejich terénní pracovníky nejlepší. Potřebují například plně odolné zařízení, které je při nákupu často mnohem dražší než spotřební produkty?
 
Je to pro domácí nebo pracovní použití?
Mnozí už nedokáží jednoznačné rozlišit co je určeno pro spotřebitele a co pro podniky, zvláště s nástupem BYOD. Není to tak dávno, kdy člověk ještě dokázal snadno rozeznat, že spotřební zařízení slouží pro zábavu a osobní použití, jako je například brouzdání po internetu, práce s e-mailem, používání webových aplikací nebo sledování videí. Tato zařízení byla elegantní, lehká a lahodila oku.
 
Na druhou stran, odolná profesionální zařízení pro podniky byla úplně jiná. Byla určena čistě pro podnikové použití, zejména do náročnějších prostředí vyžadujících odolnější a robustnější konstrukci a doprovodné prvky pro terénní pracovníky a servisní techniky. Sloužila hlavně ke sběru dat v místech s vysokým rizikem pádu či poškození. Tato zařízení si navíc musela poradit s prachem a nečistotami v prostředích, jako jsou skladiště a dílny, nebo s nestálými podmínkami, jaké panují například na ropných plošinách. Šlo o vysoce funkční zařízení, která nebyla vnímána jako elegantní, lehká ani s krásným designem.
 
Spolu s rostoucí poptávkou po kombinaci spotřebních a zároveň odolných a robustních zařízeních přinesla konzumerizace IT radikální změnu. Očekáváme, že zařízení budou tenčí, lehčí a rychlejší. Eleganci spotřebních zařízení, chytrých telefonů a tabletů s nepřeberným množstvím funkcí jsme si doslova zamilovali. Na dosah ruky máme desítky tisíc aplikací, které umožňují cokoli od plánování dovolené až po placení složenek.
 
Jenže z firemního hlediska se objevuje také požadavek, aby zařízení disponovala několika porty, měla dostatečnou životnost baterie, byla při přesunech z místa na místo mobilní a dokázala fungovat v libovolných povětrnostních podmínkách. To všechno jsou důležité parametry, které je nutné při výběru zařízení brát v potaz, a zvláště pokud působíte v náročném prostředí.
 
Je zde tak hned několik oblastí, které stojí zvážit při výběru nového zařízení:
 
Poruchovost spotřebních zařízení
Spotřební mobilní zařízení není zkrátka stavěno na to, aby mělo stejnou životnost jako odolné zařízení. Výzkumná zpráva VDC z roku 2013 říká, že u standardních zařízení existuje ve srovnání s těmi odolnými o 100 % větší šance, že dojde k poruše*. Životní cyklus spotřebních zařízení se měří v měsících, zatímco životnost odolných zařízení v letech.
 
Skutečnost je taková, že v pětiletém období jsou celkové náklady na vlastnictví spotřebního zařízení o 50 % vyšší než v případě odolného zařízení. Mnozí uživatelé totiž za toto období svá spotřební zařízení dvakrát nebo třikrát obmění a ve výsledku zaplatí víc, než původně plánovali*.
 
Výzkumná studie VDC navíc ukázala, že průměrná porucha zařízení znamená asi 80minutový prostoj*. Z tohoto důvodu tedy nelze brát v úvahu pouze náklady na obměnu a opravy, ale také ztracené pracovní hodiny. Používáte-li odolné zařízení, které minimalizuje prostoje, zvyšujete tím produktivitu a motivujete pracovníky k větší rychlosti, takže pak svou práci dokáží odvést efektivněji.
 
Zabezpečení
Spotřební zařízení v sobě sice mají zabudované zabezpečení, ale není na takové úrovni jako v případě zařízení pro podniky. S nástupem BYOD firmy vystavují své sítě nejrůznějším rizikům. Přístup k firemním datům přes spotřební zařízení, které se zároveň používá ke stahování videí, nahrávání fotek a brouzdání po internetu, může znamenat pro firemní síť velké riziko. Odolná zařízení jsou určena pro podnikové použití a obsahují bezpečnostní prvky, které vyhovují požadavkům přísných pravidel a které zabraňují tomu, aby bylo zařízení a následně firemní síť ohrožena.
 
Ve světle nedávných hackerských útoků se v minulém roce zabezpečení stalo pro většinu firem prioritou číslo jedna, zejména pak tam, kde se pracuje s citlivými údaji. Používají-li firmy zařízení, která vyhovují těm nejpřísnějším směrnicím dodržování zásad, mohou mít klid na duši, protože jejich systémy budou proti těmto typům útoků chráněny.
 
Praktičnost
Spotřební zařízení byla dříve ve srovnání s těmi odolnými jednoznačně na výši, pokud jde o praktičnost a estetiku. Když jste vedle sebe položili spotřební zařízení a odolné zařízení, pak design, dotyková obrazovka a pestrá škála aplikací v případě spotřebních modelů znamenala, že odolná zařízení budila dojem pomalosti a zastaralosti.
 
To se však změnilo. Mnoho dnešních odolných zařízení vypadá jako spotřební chytré telefony nebo tablety a dokonce i tak působí. Když je položíte vedle sebe, uvidíte tu podobnost sami. V dnešní době jsou navíc odolná zařízení ve většině případů kompatibilní se systémy Android a Windows, takže přenos dat mezi operačními systémy je samozřejmostí.
 
Spotřebitelský trend k co nejelegantnějšímu designu jde často na úkor použitelnosti.  Například u těch nejmodernějších ultratenkých zařízení došlo k tomu, že ve prospěch designu byly odstraněny klasické VGA a USB porty. V podnicích se však tyto porty stále používají k celé řadě každodenních úkolů, například k prezentování a připojování k síti a pro mobilního pracovníka může být tato konektivita leckdy klíčová.
 
Nepřerušená práce
Je evidentní, že odolná zařízení pro podniky v současné době představují pro mobilní pracovníky ze všech sektorů moderní a praktickou variantu. Zařízení jsou navržená tak, aby chránila hlavní komponenty, tedy displej, pevný disk a klávesnici (komponenty u běžných notebooků nejčastěji podléhající poškození). Odolné modely Toughbook nebo Toughpad pro podniky umožňují profesionálům nepřerušovanou práci i na cestách – bez obvyklých starostí plynoucích z možnosti poškození či poruchy mobilního počítače nebo tabletu.
 
Až se tedy budete příště poohlížet, nenechte se zlákat parádičkami nových nablýskaných spotřebních zařízení. Poté, co je budete rok co rok měnit, totiž zřejmě zjistíte, že jde tak trochu o vlastnosti, které vám v podnikání a k profitu nepomohou.
Autor: Jan Kaempfer, generální ředitel marketingu Panasonic Computer Product Solutions
Zdroje
*Duben 2013 (David Krebs) - Mobile Device TCO Models for Line of Business Solutions
  • Nenechte se oklamat moderním nablýskaným zařízením
  • Nenechte se oklamat moderním nablýskaným zařízením
  • Nenechte se oklamat moderním nablýskaným zařízením
  • Nenechte se oklamat moderním nablýskaným zařízením
  • Nenechte se oklamat moderním nablýskaným zařízením