nissan má v továrně dopravu bez řidiče | Trendy | autoweek.cz

Nissan má v továrně dopravu bez řidiče

Nissan má v továrně dopravu bez řidiče

14.12.2016 | Rybecký Vladimír | Trendy

Společnost Nissan Motor oznámila, že v továrně Oppama spouští provoz plně automatizovaného systému dopravy vozidel IVT (Intelligent Vehicle Towing).
Systém inteligentní dopravy IVT naznačuje, jak bude v budoucnu vypadat řízení automobilů, jaký budou mít pohon a jak budou integrovány do společnosti. Tento nový projekt, který využívá technologie mapování a komunikace k propojení inteligentního elektromobilu s infrastrukturou, je krokem směrem k uvedení technologie Nissan Intelligent Integration do praxe.
 
Systém IVT využívá vůz Nissan Leaf upravený k autonomnímu odtahu přepravních vozíků s hotovými vozidly na určená místa nakládky a přejímky v areálu továrny.
 
Na rozdíl od běžných automatizovaných vodicích systémů, které se využívají při přepravě dílů a vyžadují instalaci kolejnic nebo rozsáhlé využití magnetické pásky, nepotřebuje tento systém k provozu žádnou dodatečnou infrastrukturu. Tažný vůz je vybaven sestavou kamer a laserových snímačů, které detekují značení jízdních pruhů, obrubníky a potenciální překážky či rizika v okolí. Vyhodnocením těchto informací a jejich spojením s mapovými daty vypočítává vůz svou polohu a samostatně zvládá trasu do cílového bodu. Dodržuje maximální povolenou rychlost, předepsanou pro areál závodu, a pokud před sebou zaznamená překážku nebo možné riziko, automaticky zastaví. Když vyhodnotí, že je cesta volná, pokračuje v cestě.
 
Při změně výroby nebo přepravy vozidel lze odtahovou trasu snadno upravit. Všechny tažné vozy bez řidiče jsou napojeny na centrální systém řízení dopravy, který monitoruje polohu, rychlost, zbývající kapacitu baterie a provozní stav každého z nich. Když se na křižovatce potkají dva tažné vozy bez řidiče, algoritmus systému řízení určí, který má přednost. V případě nouze systém dokáže vůz na dálku i zastavit.
 
Dosavadní logistický systém v závodě Oppama využíval tým řidičů, kteří dopravovali hotová vozidla z konce výrobní linky na příslušné molo, kde se pak vozy nakládají na nákladní lodě. Zavedení IVT umožní automobilce Nissan zlepšit efektivitu provozu.
 
Zkušební provoz tohoto systému byl zahájen již před rokem a od té doby proběhlo v závodu již více než 1600 testovacích jízd. Získaná data slouží k zajištění spolehlivého provozu systému v prostorách závodu.
 
Automobilka vyvinula bezpečnostní systém a systém zabezpečení při poruše na ochranu proti potenciálním rizikům nebo neočekávaným podmínkám, jimž by mohl systém IVT čelit, včetně nepříznivého počasí a špatných světelných podmínek.
 
Nissan bude pokračovat v testování systému v závodě Oppama a prozkoumá možnost zavedení systému v dalších výrobních provozech v Japonsku i jiných zemích.
 
  • Nissan má v továrně dopravu bez řidiče
  • Nissan má v továrně dopravu bez řidiče
  • Nissan má v továrně dopravu bez řidiče
  • Nissan má v továrně dopravu bez řidiče